Jeżeli stoisz przed wyborem projektu domu to z pewnością podstawowym pytaniem jest: Czy wybrać dom parterowy czy z poddaszem? Jak wyglądają koszty budowy takich domów?

Data dodania: 2011-12-23

Wyświetleń: 1741

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zanim zaczniemy się zastanawiać nad wyborem domu, musimy zerknąć na warunki zabudowy, czy one nie narzucają z góry konkretnych rozwiązań. Po drugie działka musi być odpowiedniej wielkości - jeśli chodzi o dom parterowy. Poza tym warto zorientowac sie jakiego typu domy będą sasiadować z naszym. Trudno byloby boweim dobrze wkomponowac dom parterowy w zabudowę domów piętrowych.

Koszty budowy są tak naprawdę podobne. W przypadku domu parterowego więcej musimy wydać na fundamenty i dach. A budując  dom z poddaszem musimy ocieplić dach, wstawić okna połaciowe, wybudować klatkę schodową i porowadzić isntalację na piętro. Inwestorzy stwierdzają więc, że nie ma co się sugerować kosztami wybierając projekt domu.

Brak klatki schodowej w domu parterowym jest niepodwarzalną zaletą, dla osób, które mają problemy (lub w przyszłości mogą je mieć) z poruszaniem się po schodach - szczególnie dotyczy to osób starszych.  Zaletą takiego domu jest też fakt, że  mieszkańcy mają większy kontakt z naturą. Na ogród mogą prowadzić wyjścia z różnych pomieszczeń.

Natomiast w domu z użytkowym poddaszem można wprowadzić wiele praktycznych rozwiązań. Ponieważ pomieszczenia znajdują się na róznych poziomach można dokonać podziału na strefę nocną i dzienną. Taki podział pozwala tez zróżnicowac temperature w domu - w sypialniach temperatura może być niższa niż w pozostałej części domu.

Porównywać oba rodzaje domów można  by było jeszcze długo. Po prostu należy dobrze sprecyzowac własne upodobania i dokonac wyboru.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena