Nierzadko kobiety z cukrzycą mają wiele wątpliwości w związku z planowaniem rodziny.  Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji przeczytaj poniższy artykuł. Kobiety w ciąży najczęściej zadają sobie pytania dotyczące przyszłości ich dziecka.   

Data dodania: 2011-12-21

Wyświetleń: 1361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Czy moje dziecko będzie miało cukrzycę?

Ryzyko jest niewielkie. Prawdopodobieństwo, że twoje dziecko zachoruje kiedyś na cukrzycę jest prawie takie samo, jak w przypadku kobiety, która nie ma cukrzycy. Praktycznie nie zdarza się, aby cukrzyca ujawniła się już u noworodka.

2. Czy moje dziecko może mieć jakieś wady?

Jeżeli twoje stężenia cukru we krwi będą prawidłowo kontrolowane przed i podczas ciąży, to ryzyko wystąpienia wad jest tylko nieco większe niż zwykle. W przypadku bardzo dobrej kontroli cukrzycy ryzyko jest prawie takie samo, jak u kobiety, która nie ma cukrzycy.

3. Czy trzeba na coś szczególnie uważać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Jeszcze zanim będziesz w ciąży twoje stężenia cukru we krwi powinny być tak bliskie normy, jak to tylko możliwe. Dlatego możesz potrzebować dodatkowego szkolenia, żeby nauczyć się lepiej zmieniać dawki insuliny w zależności od aktualnego stężenia cukru we krwi. Również z tego względu jest konieczne, aby każda ciąża była planowana. Z uwagi na dobro nienarodzonego dziecka trzeba skutecznymi metodami zapobiegać ciąży nieplanowanej. Jeśli stwierdzono u ciebie późne powikłania cukrzycy, możesz potrzebować dodatkowej konsultacji lekarskiej.

4. Czy powinnam spodziewać się szczególnych trudności w kontrolowaniu mojej cukrzycy podczas ciąży?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych sposobów leczenia prawidłowa kontrola cukrzycy w czasie ciąży jest możliwa. Wiąże się to z koniecznością samodzielnych badań stężenia cukru we krwi, wielokrotnymi dawkami insuliny w ciągu dnia i odpowiednim żywieniem. Podczas ciąży potrzebna jest szczególna opieka lekarska.

5. Czy mogę rodzić normalnie?

Tak, oczywiście. Czasami może zajść potrzeba przyjęcia cię do szpitala, na kilka tygodni przed terminem porodu.

6. Co mogę powiedzieć mojej rodzinie?

To, że przy prawidłowej kontroli cukrzycy możesz mieć zdrowe dziecko. Poproś członków twojej rodziny by towarzyszyli ci w kolejnych wizytach u lekarza. Ze swej strony bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania twoje i twojej rodziny.

7. Czy będę mogła karmić piersią?

Oczywiście. Zupełnie tak sarno jak kobieta, która nie ma cukrzycy.

8. A późne powikłania?

Ciąża nie przyczynia się do ujawnienia późnych powikłań. Jeśli zaś są one już obecne, to przy zachowaniu właściwego leczenia nie dochodzi zwykle do ich nasilenia.

PAMIĘTAJ!

Koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli planujesz ciążę.

Bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem na samym początku ciąży.

W żadnym przypadku nie opóźniaj tej wizyty - nie czekaj!!!

Licencja: Creative Commons
4 Ocena