Co można zrobić samemu
Badaj stężenie glukozy we krwi kilka razy w ciągu dnia i zawsze przed snem oraz we wszystkich nietypowych sytuacjach. Reaguj odpowiednio do wyników badań. Jeżeli często powtarzają się niskie wartości, koniecznie zmień dawki insuliny - być może po konsultacji z zespołem szkolącym. Nie czekaj na najbliższą wizytę kontrolną w Poradni Cukrzycowej. Jeśli stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie, to zjedz mniej, więcej się ruszaj lub podaj dodatkową dawkę insuliny krótko działającej. Uważaj, aby nie podawać zbyt dużo insuliny, bo możesz zacząć tyć.
W czym może Ci pomóc zespół z Poradni Cukrzycowej
Możesz zawsze uzyskać odpowiednie wskazówki i rady jak należy postępować w różnych sytuacjach. Najważniejsze, abyś był szczery i sam mówił o swoich problemach lekarzowi, pielęgniarce lub dietetyczce z Poradni Cukrzycowej. W poradni zawsze możesz skontrolować wartości HbA1c, odpowiadające średnim stężeniom glukozy we krwi w ciągu ostatnich czterech do sześciu tygodni. Jeżeli chcesz zapobiec rozwojowi późnych powikłań cukrzycy, to Twoje wartości HbA1c nie powinny być zbyt wysokie.
Coroczne badania kontrolne
Oczy: okulista powinien zbadać Twoje oczy. Jeżeli zauważy jakieś objawy późnych powikłań cukrzycy, to powinieneś poprawić swoje leczenie tak, aby stężenia glukozy we krwi i HbA1c były niższe. Od tej chwili będziesz się czyściej spotykał z okulistą.
Nerki: Twoje nerki powinny być badane czy wydzielają z moczem zbyt duże ilości białek- albumin. Jeżeli tak, to musisz poprawić leczenie cukrzycy i często kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Być może też będziesz musiał przyjmować dodatkowe lekarstwa.
Nerwy: powinno być sprawdzane czucie w obrąbie stop i rąk (zdolność czucia wibracji). Jeżeli to odczuwanie jest ograniczone, to powinieneś poprawić kontrolę leczenia cukrzycy i uzyskiwać niższe wartości HbA1c.
alkohol i cukrzyca • wiadomości dla nastolatków
Po wypiciu alkoholu wzrasta zagrożenie niedocukrzeniem, stąd pamiętaj o regularnym przyjmowaniu posiłków.
1.Pij alkohol z umiarem.
2.Nigdy nie pij alkoholu bez jedzenia.
3.Kiedy pijesz alkohol, zwłaszcza gdy jest to alkohol wysokoprocentowy, lub gdy piciu towarzyszy taniec, to zjadaj lub wypijaj dodatkowe ilości węglowodanów.
4.Wstrzyknij mniej insuliny niż zwykle.
5.Często badaj stężenie glukozy we krwi.
6.Nigdy nie idź spać bez uprzedniego spożycia dodatkowej przekąski bogatej w węglowodany.