W trakcie leczenia insuliną, jak również lekami doustnymi, może dojść do niezamierzonego, znacznego obniżenia poziomu glukozy we krwi.
Co to jest niedocukrzenie?
Niedocukrzenie (hipoglikemia) to sytuacja, kiedy we krwi jest bardzo niski poziom glukozy (cukru) poniżej 55 mg/dl (3.0 mmol/l).
Jakie są objawy niedocukrzenia?
Objawy niedocukrzenia zależą w dużej mierze od tego jak niski jest poziom cukru we krwi.
Do częstych objawów niedocukrzenia należą: wzmożone pocenie się, drżenie rąk, uczucie głodu, kołatanie serca. Mogą pojawić się inne manifestacje np. zmiany nastroju, ból głowy.
Przy dalszym spadku poziomu cukru we krwi mogą występować: niepokój, zawroty głowy, splątanie, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia widzenia, zaburzenia orientacji (osoba w stanie niedocukrzenia może nie wiedzieć jak się nazywa, gdzie jest). Z reguły objawy te występują przy poziomie glikemii poniżej 45 mg/dl.
W przypadku hipoglikemii ciężkiej dochodzi do zaburzeń świadomości, a w końcu do utraty przytomności.
Czy niedocukrzenie może byt groźne?
Osoba z poziomem cukru we krwi ok. 20 mg/dl Jest nieprzytomna. Rozwija się tzw. śpiączka hipoglikemiczna. Jest to stan zagrożenia życia.Przedłużające się głębokie niedocukrzenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie mózgu. U osób starszych może dojść do utraty przytomności już przy poziomie cukru we krwi ok. 40 mg/dl.Konsekwencją hipoglikemii mogą być pośrednie powikłana związane np. z urazem głowy, złamaniem kończyn, wypadkiem komunikacyjnym.
Czy u wszystkich osób z cukrzycą objawy niedocukrzenia są takie same?
Nie. Objawy niedocukrzenia zależą nie tylko od aktualnego stężenia cukru we krwi, ale także m.in. od szybkości spadku poziomu cukru, stopnia wyrównania cukrzycy, wieku pacjenta, współistniejących chorób, przyjmowanych leków. Są osoby z cukrzycą, które nie odczuwają zagrożenia hipoglikemią tj.- głodu, niepokoju, drżenia - u tych osób łatwo dochodzi do utraty przytomności w przebiegu niedocukrzenia.
Czy niedocukrzenie może przypominać stan upojenia alkoholowego?
Tak. Niski poziom glukozy we krwi wywołuje objawy, które mogą przypominać stan po nadużyciu alkoholu, narkotyków.Niedocukrzenia mogą powodować zaburzenia świadomości, także zachowania nietypowe, a nawet agresywne.
Jak wpływa alkohol na ryzyko niedocukrzenia?
Zatrucie alkoholem nie wyklucza hipoglikemii, a wręcz przeciwnie jej sprzyja. Istnieje realne niebezpieczeństwo, że objawy pobudzenia psychoruchowego w przebiegu hipoglikemii po spożyciu alkoholu (nawet niewielkiej ilości) mogą być interpretowane przez otoczenie, jako stan upojenia alkoholowego.
Co należy zrobić przy podejrzeniu niedocukrzenia?
U osoby przytomnej, w przypadku niedocukrzenia, konieczne jest podanie porcji cukru 10-20 g (glukoza, sacharoza) w postaci kostek cukru (2-4), słodkiego płynu.Następnie wskazane jest spożycie np. kanapki, aby zapobiec nawrotowi hipoglikemii. Konieczna jest kontrola poziomu cukru we krwi po epizodzie niedocukrzenia.U osoby nieprzytomnej nie wolno podawać doustnie płynów.Jednocześnie istotne jest jak najszybsze przywrócenie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Najlepszym sposobem jest podanie dożylne roztworu 10 - 20% glukozy.U osób z niedocukrzeniem, spowodowanym przedawkowaniem insuliny, można podać zastrzyk z glukagonu (1 mg podskórnie lub domięśniowo). Dawkę tę można powtórzyć po 10 min. Podanie glukagonu pozwala na powrót świadomości w ciągu kilku minut i następnie przyjęcie doustne np. ostudzonego płynu.Osoba nieprzytomna powinna być ułożona w pozycji bezpiecznej ustalonej - aby nie doszło do zachłyśnięcia. Konieczny jest nadzór nad osobą nieprzytomną z oceną funkcji życiowych (oddychania, tętna).Ciężka hipoglikemia jest wskazaniem do pilnego przewiezienia do szpitala. Trzeba pamiętać, że u osób z cukrzycą częściej występuje zawał serca, który także może być przyczyną utraty przytomności.
Jakie mogą być inne przyczyny utraty przytomności związane z cukrzycą?
Do zaburzeń przytomności może dojść także z powodu wysokich poziomów cukru we krwi.Nie leczona cukrzyca może prowadzić do śpiączki. Jest to stan zagrożenia życia.
Jakie są objawy wysokiego poziomu cukru we krwi?
Wysoki poziom glukozy (cukru) we krwi daje tzw. typowe objawy cukrzycy. Należą do nich: wzmożone pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, senność, stopniowa utrata masy ciała.U osób z cukrzycą typu 1 przy wysokim poziomie cukru mogą występować objawy związane z tzw. kwasicą ketonową. Są to m.in. bole brzucha, wymioty.