Internet jest dosyć młodym medium, które jednak dynamicznie się rozwija. Dostęp do globalnej sieci stał się w naszym kraju bardziej powszechny dzięki neostradzie usłudze wprowadzonej przez tp. Od tego czasu tysiące Polaków każdego dnia nie tylko przegląda zasoby Internetu, ale też stale je wzbogaca, publikując wciąż nowe treści.

Data dodania: 2011-12-19

Wyświetleń: 1629

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W każdej sekundzie w sieci pojawiają się nowe teksty i multimedia, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia kontrolowanie tych zbiorów. Duże nagromadzenie materiałów i olbrzymia dynamika zmian ułatwia rozpowszechnianie treści o tematyce niezgodnej z prawem, łamanie praw autorskich przez wykorzystanie utworów innych osób bez ich zgody, bezprawne rozpowszechnianie zdjęć celebrytów ujawniających prywatne szczegóły z ich życia etc.

Samowola ta wynikać może ze zwyczajnej ignorancji, jednak nieznajomość przepisów wcale nie upoważnia do ich swobodnego łamania. Prawo Internetu – jak potocznie nazywa się zbiór przepisów regulujących wszelką aktywność w sieci – powinno być znane wszystkim internautom. Świadomość istnienia czegoś takiego jak „prawo internetowe” z roku na rok wzrasta, jednak wciąż jeszcze pozostaje w tym zakresie sporo do zrobienia – szczególnie wśród osób młodych lub gorzej wykształconych.

Aby walczyć ze zjawiskami takimi jak piractwo, przywłaszczanie sobie cudzych treści czy cyberprzemoc, należy podstaw prawnych nauczać już w szkole. Młodzież powinna zdawać sobie sprawę z tego, iż w sieci nikt nie jest anonimowy, że nie można dowolnie wykorzystywać zdjęć znalezionych przy użyciu wyszukiwarki, pobierać nielegalnych wersji filmów. Może wydawać się, iż tego typu wykroczenia dokonywane przez młodzież nie są zbyt szkodliwe. Jednak złe nawyki nabyte w młodości utrzymują się przez kolejne lata, co przyczynia się do powstania społeczeństwa nieczułego na jawne łamanie praw autorskich, piractwo czy też nielegalne publikowanie i wykorzystywanie wizerunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena