Cerą nazywamy skórę na twarzy. Jej rodzaje zależą od wieku, dziedziczności, klimatu , rasy, płci, stanu zdrowia, sposobu życia, pielęgnacji. Istnieje wiele sposobów klasyfikacji cery np. ze względu na wiek możemy mówić o cerze młodej i dojrzałej.
Podstawowy podział dotyczy jej rodzaju i wyróżnia cerę: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Podział ten zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych w skórze, ich czynności oraz w konsekwencji ich działania. Największe ich skupiska umiejscowione są w następujących okolicach: nos, czoło, broda, okolica mostka, na plecach Nie wszystkie gruczoły wykazują taką samą aktywność. Najbardziej nasilone wydzielanie występuje w okolicach czoła, nosa a znacznie mniej na brodzie. Oczywiście nie u wszystkich osób produkcja łoju jest tak samo nasilona. W okresie dojrzewania i podczas przekwitania wydzielanie łoju gwałtownie wzrasta. Mineralokortykoidy i glikokortykoidy oraz androgeny zwiększają wydzielanie łoju.
Każda cera, zarówno normalna, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczynkową, może być również cerą wrażliwą. Cera tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową. I jeszcze jeden typ cery - atroficzna czyli cera przedwcześnie się starzejąca. Cera atroficzna zaliczana jest zazwyczaj do skór określanych mianem dojrzałych lub do cer określanych mianem zniszczonych. Zgodnie z definicją stosowaną w kosmetologii jest to skóra przedwcześnie starzejąca się. Ten typ skóry najczęściej pojawia się u osób o cerze suchej , rzadziej u osób o cerze normalnej, zaś sporadycznie u osób borykających się z problemami cery mieszanej i tłustej. Powszechnie w literaturze medycznej termin atrofia stosuje się w odniesieniu do zaniku skóry występującego w różnych chorobach skórnych oraz postępującego wraz z wiekiem. Atrofia dotyczyć może również ludzi młodych.
Dodatkowo występuje jeszcze cera zniszczona. Ten typ cery zawdzięczmy zazwyczaj jej złej pielęgnacji. Cerę zniszczoną można mieć w każdym wieku i przy każdym typie cery. Bardzo duży wpływ na jej stan mają promienie słoneczne. Bardzo często spotykana jest u rolników.