Cera wrażliwa jak sama nazwa wskazuje jest wrażliwa na suche środowisko, promienie UV, zmianę warunków atmosferycznych, wodę, mydło. Występuje w powiązaniu ze skórą alergiczną, płytko-unaczynioną, suchą.

Data dodania: 2012-01-09

Wyświetleń: 1719

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Główne dolegliwości to swędzenie, pieczenie, mrowienie, duża wrażliwość ogólna spowodowana różnymi czynnikami, czasem trudnymi do określenie. Jest to rodzaj skóry nabytej lub uwarunkowanej genetycznie.

Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, Coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (solaria), przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stresy.

Spośród czynników środowiska naturalnego, nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.

W celu prawidłowej pielęgnacji cery wrażliwej kosmetyczka powinna przeprowadzić z klientką szczegółowy wywiad na temat sposobu jej dotychczasowej pielęgnacji, stosowanej diety, używek, aktywności ruchowej trybu i czasu pracy. Częstą przyczyną wrażliwości cery jest długotrwałe stosowanie leków.

Licencja: Creative Commons