Skóra ta charakteryzuje się tym, że jest, gruba, błyszcząca, widoczne są ujścia gruczołów łojowych, słabo ukrwiona, z widocznymi zaskórniakami, grudkami oraz ropnymi wypryskami. Taka cera dobrze reaguje na zmiany temperatury i inne czynniki atmosferyczne. Duży wpływ mają na nią bodźce wewnętrzne, np. zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu trawiennego, stres. Skóra tłusta przetłuszcza się w szczególności w strefie T (tzn. czoło, nos, broda), na plecach oraz na klatki piersiowej. W miejscach tych znajduje się największa ilość gruczołów łojowych.
Skóra łojotokowa stanowi podłoże dla rozmaitych schorzeń takich jak: wypryski łojotokowe, trądzik. Bardzo rzadko w przypadku cery tłustej występują rozszerzone naczynka krwionośne. Jeżeli tak już się dzieje, umiejscowione są przy skrzydełkach nosa. Podstawowym błędem popełnianym przez osoby, które mają cerę tłustą jest nadmierne stosowanie preparatów silnie wysuszających oraz odtłuszczających. Może to doprowadzić do przyśpieszenia wydzielania łoju. Dzieje się tak ponieważ skóra dostaje mylne sygnały i próbuje nadrobić zaległości. Często po zastosowaniu tego typu preparatów obserwujemy pogorszenie się stanu skóry.
Czynnikiem pogarszającym stan skóry jest także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Niewskazane jest również stosowanie preparatów o zbyt bogatym składzie i konsystencji. Zaletą skóry tłustej jest to, że w wieku dojrzałym nie ulega przesuszeniu, o wiele dłużej utrzymuje elastyczność, gładkość i dłużej pozostaje młoda. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania trądzikowe i skłonności do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd. Objawy cery łojotokowej występują z reguły w okresie pokwitania ale mogą utrzymywać się dosyć długo. Występują 2 rodzaje łojotoku: oleisty i suchy. Zmiany łojotokowe mogą wystąpić zarówno na twarzy jak i na dekolcie ramionach, plecach.
Celem leczenia skóry łojotokowej w gabinecie kosmetycznym jest zapobieganie oraz zwalczanie czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. Wpływa na czynności gruczołów łojowych, procesy rogowacenia naskórka. W przypadku łojotoku zaleca się kuracje: hormonalne, witaminowe, odpowiednią dietę, higieniczny tryb życia. Cera łojotokowa wymaga przede wszystkim normalizacji pracy gruczołów łojowych oraz higienicznego oczyszczenia skóry.