Marzenie o dziecku jest jednym z największych pragnień dla tysięcy par, ich dramat polega jednak na tym, że jest to również marzenie niemal niemożliwe do zrealizowania.

Data dodania: 2011-12-05

Wyświetleń: 1117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

czuloscGdy kolejne próby doprowadzenia do zapłodnienia kończą się niepowodzeniem rośnie poczucie beznadziei, najgorsze jest zaś to, że wewnętrzny sprzeciw przeciwko zamknięciu drogi do macierzyństwa i ojcostwa jest niemal zupełnie bezproduktywny. Na szczęście medycyna nie odwraca się od niepłodnych par, a lekarze robią wiele, aby osoby marzące o przyjściu na świat potomka mogły doprowadzić do poczęcia nawet wówczas, gdy ich organizmy odmawiają współpracy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zajście w ciąże wydaje się metoda in vitro, jest to jednak również metoda najdroższa i najbardziej kontrowersyjna.

Zastrzeżeń w stosunku do in vitro jest wiele, można przy tym dzielić je na te, które dotyczą kwestii związanych z poglądami religijnymi, jak i na te, które mają swoje źródła w naukach medycznych. Wielu osobom nie podoba się już sam pomysł zapłodnienia pozaustrojowego, niepokój budzi bowiem to, że wiele zarodków jest niszczonych. Dla osób silnie wierzących akt ten porównywalny jest z pozbawianiem życia, a zatem in vitro samo w sobie jest aktem, który powinien zostać zakazany. Choć jednak argumenty, które są podnoszone przez wielu duchownych i wiernych brzmią bardzo poważnie, to nie one są zazwyczaj tymi, nad którymi zastanawiają się potencjalni rodzice. Decyzja o podjęciu kolejnej próby zapłodnienia podejmowana jest przecież po dokonaniu starannej analizy zarówno argumentów przemawiających za podjęciem tego kroku, jak i przeciw niemu, nie da się zatem ukryć, że osoby, którym zależy powodzeniu metody in vitro uporały się już z wątpliwościami religijnej natury.

Znacznie poważniejsze są te dylematy, które stają się przedmiotem analiz medycznych. Nie każda próba zajścia w ciążę przy zastosowaniu metody in vitro kończy się przecież powodzeniem, a każda jest jednakowo kosztowna. Pary, które decydują się na ten krok nigdy nie podejmują więc decyzji pochopnie. I choć lekarz nigdy nie może powiedzieć z całą pewnością, że w konkretnym przypadku przeprowadzony przez niego zabieg okaże się sukcesem, rozmowa z nim ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji. In vitro nie staje się przez to metoda mniej kontrowersyjną, para nabiera jednak przekonania, że w jej wypadku jest to ostatnia szansa na własnego potomka.

Licencja: Creative Commons