Najprostsza definicja mówi o tym, że inseminacja to zabieg polegający na wprowadzeniu nasienia mężczyzny bezpośrednio do kobiecej macicy. Dla wielu par to jednak coś więcej, niż tylko kilkuminutowy zabieg wykonywany przez ginekologa.

Data dodania: 2012-03-01

Wyświetleń: 2152

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

balonikInseminacja to w ich przekonaniu jedna z ostatnich szans na zajście w ciążę i wydanie na świat dziecka, jest to zatem zabieg, z którym wiąże się duże nadzieje.

Rzeczywiście, inseminacja pozwoliła już na poznanie wyjątkowego uczucia macierzyństwa i ojcostwa setkom par na całym świecie, należy jednak pamiętać o tym, że nie mówimy wcale o zabiegu, którzy jest rozwiązaniem wszystkich problemów z niepłodnością. Najpoważniejszym przeciwwskazaniem uniemożliwiającym wykonanie inseminacji jest niedrożność jajowodów, jeżeli zatem zostanie ona zdiagnozowana, jedyną szansą na zapłodnienie okaże się metoda in vitro. Ponadto inseminacji nie mogą poddawać się panie zmagające się z chorobą nowotworową (albo znajdujące się jeszcze w trakcie leczenia tuż po usunięciu nowotworu), kobiety, u których stwierdzono mięśniaki macicy, a także te, których problemem jest stan zapalny dróg rodnych. W tym przypadku, nawet jeżeli sam zabieg zakończy się niepowodzeniem, szanse na donoszenie ciąży wydają się niewielkie, a co za tym idzie – sam wysiłek włożony w  jego przeprowadzenie może zostać zniweczony. Przeciwwskazaniem uniemożliwiającym wykonanie inseminacji może być również nieprawidłowość nasienia. Plemniki mogą być dość wolne i niezbyt duże, gdy jednak w męskim nasieniu pojawiają się bakterie albo inne zmiany o charakterze patologicznym, lekarz zazwyczaj rezygnuje z wykonywania zabiegu.

Inseminacja nie jest zabiegiem tak kosztownym, jak in vitro, a w pewnych przypadkach może być nawet współfinansowana przez NFZ. Zdecydowana większość par decyduje się jednak na jej przeprowadzenie w klinice prywatnej, gdzie na sam zabieg nie trzeba czekać zbyt długo. Tak samo przygotowanie do niego, jak i wykonanie inseminacji jest dość kosztowne, nie powinniśmy być więc zaskoczeni słysząc, że każdy z partnerów jest poddawany bardzo starannym badaniom.

Jeszcze przed przystąpieniem do zapłodnienia poprzez inseminację należy mieć na uwadze i to, że mówimy o zabiegu, który nie daje nam wcale stuprocentowej gwarancji powodzenia. Przeciwnie, zazwyczaj pary starające się o dziecko wykonują kilka prób, aby przekonać się o tym, czy inseminacja jest w stanie pokonać problem niepłodności. Przyjmuje się przy tym, że wówczas, gdy trzecia próba przeprowadzenia zabiegu nie przynosi oczekiwanego rezultatu należy z niego zrezygnować zastanawiając się nad innymi sposobami na zajście w ciążę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena