Artykuł ten powinien zainteresować pracodawców, właścicieli małych i średnich firm, ludzi zarządzających dużymi przedsiębiorstwami, którym leży na sercu bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników oraz zapewnienie higienicznych warunków pracy.

Data dodania: 2007-11-02

Wyświetleń: 7394

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku zadam pytanie: czy właściciel firmy inwestujący w odzież roboczą i środki BHP wyrzuca pieniądze w błoto czy może się spodziewać z czasem korzystnego zwrotu tej inwestycji?

Inwestowanie w artykuły BHP, środki ochrony indywidualnej, środki czystości, odzież roboczą i ochronną oprócz tego, że zapewnia pracownikom bezpieczne i wygodne warunki do pracy z czasem przynosi również wymierne korzyści. Pracownicy schludnie ubrani w firmowe uniformy, zaopatrzeni w wygodne obuwie, rękawice robocze, mający dostęp do środków czystości, pracują wydajniej, co przynosi firmie większe zyski finansowe. Nie należy zapominać, że dobrze prezentujący się pracownicy w połączeniu z efektywną pracą stanowią doskonałą wizytówkę przedsiębiorstwa. Nadruki na ubraniach to doskonała reklama zwłaszcza w sytuacjach, kiedy pracownicy wykonują montaże w terenie. Zdarzają się sytuacje, że można zyskać klientów dzięki właściwemu oznakowaniu pracujących osób.

Odzież robocza – pojęcie to określa bardzo szeroki asortyment. Zaliczamy do niej ubrania robocze typu szwedzkiego, odzież zimową - obecnie stosowane są nowoczesne i sportowe wzory kurtek zimowych - bezrękawniki, kamizelki ostrzegawcze - dla pracujących w pobliżu jezdni - koszulki o różnorodnej gramaturze, koszule flanelowe, koszulki polo, fartuchy i płaszcze ochronne, płaszcze i spodnie przeciwdeszczowe, ochraniacze na obuwie, czapki i czepki.

Ubranie robocze typu szwedzkiego to komplet, który składa się z bluzy i spodni ogrodniczek, występują też kombinezony lub fartuchy. Ubrania robocze dodatkowo mogą być wyposażone w taśmy odblaskowe. Odzież antyelektrostatyczna przeznaczona jest dla pracowników zatrudnionych w różnych gałęziach przemysłu między innymi nafty i gazu oraz zakładów górniczych, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.

Efektownie na odzieży wyglądają nadruki wykonywane w różnych technikach. Nowoczesne technologie nadruku takie jak termonadruk, haft maszynowy - wypierające od lat stosowany sitodruk - pozwalają na zamieszczanie na odzieży roboczej logo firmy oraz ewentualnych danych adresowych. Na ogół stosuje się duży nadruk na plecach i mniejsze formy z przodu kurtki, na przedniej kieszeni spodni ogrodniczek oraz na czapce lub hełmie ochronnym. Zaletą techniki haftu jest możliwość wykonania nadruku zarówno na pojedynczych sztukach ubrań jak i w masowej produkcji. Otrzymujemy estetyczny i bardzo trwały nadruk za przystępną cenę.

Osoba odpowiedzialna w przedsiębiorstwie za zaopatrzenie BHP nie może też zapomnieć o dobraniu dla pracowników odpowiednich butów roboczych. Oferowane jest obuwie robocze od najprostszych szyto-klejonych butów po obuwie specjalistyczne - dla przemysłu spożywczego, spawaczy, rybaków itd.

Podobnie jest z rękawicami roboczymi. Wśród wielu wzorów można znaleźć rękawice do prostych prac w domu, ogrodzie, gospodarstwie jak i wysoce specjalistyczne, przeznaczone do prac w branży spożywczej, chemicznej czy też w niskich temperaturach.

Bezpieczne warunki pracy zapewniają również kompletnie wyposażone apteczki pierwszej pomocy. W miejscach, gdzie panuje hałas ważna jest ochrona słuchu w postaci zatyczek do uszu czy nauszników dostosowanych do każdej częstotliwości hałasu. Ochronę dróg oddechowych zapewniają półmaski filtrujące, występujące w szerokiej ofercie. Do ochrony oczu służą specjalne okulary i gogle.

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę higienicznych warunków pracy realizuje się w dostarczeniu pracownikom środków higieny osobistej. Rodzaj i liczba wydawanych pracownikom środków higieny osobistej są zróżnicowane ze względu na stan środowiska pracy. Kompleksowe wyposażenie łazienek to pojemniki na mydło, mydło w płynie i pasty BHP, papier toaletowy, suszarki do rąk, ręczniki kąpielowe, pojemniki na ręczniki papierowe. Ręczniki papierowe występują w roli o różnych średnicach i kolorach (białe, zielone, różowe) jak i składane, tzw. Z-Z (szare, białe, zielone). Do wyposażenia pomieszczeń gospodarczych zaliczamy ścierki kuchenne, flanelowe i podłogowe oraz chemię gospodarczą w postaci płynów do mycia szyb, płynów do mycia naczyń, worków na śmieci, gąbek do mycia naczyń.

Do utrzymania czystości zarówno w pomieszczeniach sanitarnych, halach, warsztatach produkcyjnych jak i biurach służą profesjonalne środki czyszczące, stosowane do każdego rodzaju powierzchni i różnych zabrudzeń. Środki te są koncentratami, które po rozcieńczeniu stosuje się do mycia podłóg, glazury, terakoty, urządzeń sanitarnych, mebli czy szyb.

Jeśli chodzi o profesjonalny sprzęt sprzątający to popularna niegdyś ścierka do podłogi sukcesywnie wypierana zostaje przez nowoczesny zestaw mopa z wózkiem dwuwiaderkowym, gdzie w jednym wiaderku znajduje się woda z płynem, a do drugiego wyciska się brudną wodę z mopa. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaje wyeliminowane rozmazywanie brudnej wody po podłodze. Również do mycia szyb wykorzystuje się odpowiednie akcesoria.

Żeby zamknąć listę wyposażenia przedsiębiorstwa w artykuły BHP należy wspomnieć o szeregu instrukcji BHP, tablic informacyjnych, budowlanych i ewakuacyjnych, które trzeba umieścić w zakładzie pracy, a także o gaśnicach proszkowych i pianowych różnych wielkości, począwszy od tych wymaganych w samochodach, po gaśnice niezbędne przy urządzeniach pracujących pod napięciem kilku tysięcy Volt.

Oferta artykułów BHP na rynku jest bardzo szeroka. Decydując się na zakup należy pamiętać, że wszystkie artykuły odzieży roboczej i ochronnej, środki ochrony, środki czystości powinny posiadać atesty zgodne z normami polskimi i europejskimi.

Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że inwestowanie w odzież roboczą, artykuły ochrony osobistej, środki higieny jest opłacalne. Pracownicy odpowiednio ubrani do panujących w środowisku pracy warunków atmosferycznych czy klimatycznych, korzystający z odpowiednich środków BHP chroniących ich zdrowie i polepszających komfort pracy są bardziej wydajni. Ale przede wszystkim z satysfakcją mogą bezpiecznie wykonywać swoją pracę, dzięki czemu wracają zadowoleni do domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena