System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym jest unikalnym systemem opracowanym wspólnie przez Krajową Izbę Gospodarczą i Polskie Centrum Badań i Certyfikacji

Data dodania: 2011-12-06

Wyświetleń: 1289

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym jest unikalnym systemem opracowanym wspólnie przez Krajową Izbę Gospodarczą i Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. System ten wspomaga działania firm i instytucji które chcą zwiększyć zaufanie do rzetelności i bezstronności ich działania. System jest oparty o podejście procesowe i można zastosować w firmach i instytucjach posiadających certyfikowany system zarządzania jakością według normy ISO 9001 lub chcących wdrożyć system zintegrowany ISO 9001 i System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym.

System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym stanowi element kultury organizacyjnej, którego zadaniem jest ograniczenie ryzyka występowania zjawisk o charakterze korupcyjnym. To część systemu zarządzania ukierunkowanego na zapewnienie zaufania, że organizacja wdrożyła rozwiązania eliminujące lub w znacznym stopniu ograniczające możliwość występowania zjawisk korupcyjnych i rozwiązania te nadzoruje i doskonali. System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym skupia się na przyczynach a nie na skutkach działań korupcyjnych stanowiąc standard do wdrożenia w organizacjach, a więc wypracowania zasad postępowania, stosownych polityk, procedur i sposobów pomiaru.

Dowód wdrożenia Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym to spełnienie przedstawionych wymagań składających się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią wymagania zawarte w normie PN-EN ISO 9001:2009 „Systemy zarządzania jakością - Wymagania". Drugą jest zestaw 27 wymagań dodatkowych, odnoszących się w sposób bardziej szczegółowy do tych wymagań normy ISO 9001, które mają istotne znaczenie dla skutecznego wdrożenia Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym. Przez wdrożenie należy, zatem rozumieć spełnienie wszystkich wymagań, zarówno opisanych normą ISO 9001, jak i przywołanych w niniejszych wymaganiach. Ponieważ wystąpienie jakiegokolwiek przejawu korupcji - lub ujmując szerzej naruszenia przyjętych powszechnie norm prawnych i moralnych - warunkuje postawa człowieka, we wdrażanym systemie szczególny nacisk powinien być położony na kształtowanie świadomości pracowników na wszystkich poziomach zarządzania organizacją. Temu celowi powinny być podporządkowane wszelkie działania i procedury przyjęte w systemie (szkolenie, motywacja, komunikacja wewnętrzna, klimat, przywództwo itp.).

Korzyści z wdrożenia Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym:

– Budowanie wizerunku organizacji przejrzystej i profesjonalnie zarządzanej

– Poprzez zastosowanie unikalnej analizy ryzyka, pomoc w znalezieniu miejsc w organizacji w których mogą wystąpić  zagrożenia,

– Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dla pracowników przez jasno i przejrzyście zdefiniowane procesy decyzyjne,

– Ochrona przez nieświadomymi zachowaniami korupcyjnymi i ich skutkami

– Zdefiniowane postępowania w przypadku wykrycia zagrożenia korupcją

Krajowa Izba Gospodarcza, Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA prowadzi szkolenia z tego zakresu i jest Instytucją Certyfikującą System Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena