Idea jest szczytna. Mają pomagać studentom i świeżo upieczonym absolwentom w znalezieniu pracy (nie tylko tej na stałe, ale także dorywczej czy na wakacje) i, szerzej, ułatwiać start zawodowy.

Data dodania: 2011-11-21

Wyświetleń: 1475

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na ile to się udaje? Czy i na ile zwrócenie się do Akademickich Biur Karier - bo o nich mowa - to faktycznie realna szansa na dobry początek dla pracownika?

Kariera - to brzmi dumnie. Nie dziwi więc, że młodzi ludzie stale tłoczą się przed siedzibami działającymi przy swoich uczelniach Akademickich Biur Karier. Mają nadzieję i zapał. Liczą na konkretne wytyczne, szanse i pomoc - każdego rodzaju.

Historia

Nasze Akademickie Biura Karier (Careers Services) swój rodowód zawdzięczają analogicznym instytucjom, wywodzącym się z Wielkiej Brytanii. Pierwszy polski twór tego typu powstał przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1993 roku. Od tego czasu do dziś niemal przy każdej ważniejszej wyższej uczelni założono Akademickie Biuro Karier, a w grudniu 1998 roku powstała Ogólnopolska Sieć Biur Karier (OSBK).

Założenia 

Głównym i podstawowym zadaniem Akademickich Biur Karier jest zawodowa promocja studentów i absolwentów uczelni, przy której instytucja się znajduje. W jej ramach proponowany jest szeroki wachlarz usług - od możliwie najpełniejszego przekazywania informacji dotyczących aktualnych ofert pracy i staży czy praktyk, przez oferowanie możliwości poszerzania kompetencji zawodowych choćby poprzez zachęcanie do udziału w odpowiednio skrojonych szkoleniach, aż po monitorowanie losów zawodowych absolwentów uczelni.

Kto, co, dla kogo 

Akademickie Biura Karier mają zasadniczo pomagać trzem grupom społecznym. Pierwsza z nich - najbardziej oczywista - to studenci i absolwenci, próbujący odnaleźć się na rynku pracy, co często nie jest łatwe. Druga - pracodawcy, poszukujący najodpowiedniejszych kandydatów na oferowane przez siebie stanowisko. Akademickie Biura Karier udostępniają im informacje i ułatwiają kontakt ze swoimi absolwentami, którzy są czy byliby zainteresowani pracą w podobnym charakterze. Wreszcie - Akademickie Biura Karier to także wskazówka dla władz uczelni, przy których się znajdują. Dzięki nim można na przykład ocenić zapotrzebowanie zawodowe na absolwentów konkretnych kierunków, co w konsekwencji może przełożyć się na zwiększenie bądź zmniejszenie podczas rekrutacji liczby miejsc na dane studia w stosunku do poprzednich lat czy położenie większego nacisku na niektóre - te, zgodnie ze statystykami, najbardziej pożądane - elementy ich programów.

Oferta

Akademickie Biura Karier kładą nacisk na zdobywanie kompetencji zawodowych i poszerzanie umiejętności swoich studentów jeszcze w trakcie nauki. Poza szeroko rozumianymi ofertami pracy (można tu zdobyć informacje zarówno o tych na stałe i w zawodzie, jak i pozwalających na wakacyjne dorobienie sobie, pozostających bez większego związku z posiadanymi przez nas kwalifikacjami i wykształceniem). Biura Karier gromadzą i udostępniają także informacje o atrakcyjnych ofertach staży czy praktyk za granicą. Dziś tego typu wyjazdy cieszą się coraz większą popularnością (podobnie zresztą, jak wymiany studenckie) - nie ma co się oszukiwać, w dobie, kiedy wszyscy mamy lub jesteśmy bliscy posiadania magistra (bez tego ani rusz, tytuł jednak, właśnie przez to, że jest już tak powszechny, nie daje pewności co do przyszłego zatrudnienia), robimy wszystko, co pozwoliłoby nam zdobyć dodatkowe punkty w CV. A taki zagraniczny wyjazd nie tylko pozwoli na zetknięcie się z inną kulturą, poznanie choćby kwestii administracyjnych, charakteryzujących dany kraj, praktyczne (co ważne!) ćwiczenie języka, ale także może w przyszłości okazać się naszym dodatkowym, dobrze wyglądającym atutem.

Praktyka

Można oczywiście narzekać, że zadania Akademickich Biur Karier w dużej mierze pokrywają się z działaniami innych instytucji. Wydaje się, że w tym, czym się zajmują, przypominają trochę agencje pośrednictwa pracy czy Urzędy Pracy. Mają jednak zasadniczą zaletę - w obrębie ich zainteresowania znajduje się tylko jedna grupa społeczna - ci z najmniejszym albo zerowym stażem zawodowym. Nie dziwi więc, że studenci i absolwenci doceniają pracę skierowaną bezpośrednio do nich - dzięki niej nie tylko mogą poczuć, że mają na wyciagnięcie ręki kogoś, kto chce im pomóc, ale także nie muszą wystawać w kolejkach po informacje dotyczące ofert pracy czy staży, będących domeną Urzędów Pracy. Akademickie Biura Karier stanowią niejako pomost pomiędzy Urzędami Pracy a kandydatami - oferty przedstawiane przez instytucje obu rodzajów w dużej mierze się pokrywają. Dodatkowo Biura Karier, mając świadomość potęgi Internetu w dzisiejszych czasach, bardzo często udostępniają konkretne oferty pracy i kontakt do ich autorów na swoich stronach internetowych, co jest jeszcze większym ułatwieniem dla potencjalnych pracowników, praktykantów i stażystów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena