Obok takich spółek jak Alchemia, Hutmen, Impexmetal (przemysł stalowy), Boryszew (chemia) czy Skotan (biopaliwa), pojawiły się fundusze KREZUS i MIDAS, które inwestują w branże: gastronomiczną, telekomunikacyjną oraz jubilerską.
NFI zmieniają nazwy.
Pierwsze zalążki zmian działalności jaką prowadzi Roman Karkosik inwestorzy mogli zauważyć kilka miesięcy temu. Wówczas to inwestor przejął dwa NFI (Narodowe Fundusze Inwestycyjne) i zmienił ich nazwy na NFI Krezus i NFI Midas. Wraz ze zmianą nazw pojawiły się plany inwestycji w zupełnie nowe branże.
Sieć kawiarni
Dość szybko za planami poszły czyny i fundusze przedstawiły pierwsze osiągnięcia.
I tak NFI Krezus w sierpniu b.r. poinformował o inwestycji w sieć barów kawowych Costa Coffee. Choć powstała w tym celu spółka eCoffee obecnie ma 8 lokali, to już w 2011 roku zamierza mieć ich ok. 100. NFI Krezus wchodząc w branżę mini-gastronomii liczy na znaczną dynamikę jaką charakteryzuje się ta branża. Warte podkreślenia jest to, że partner, czyli Costa Coffee, jest znanym graczem na światowym rynku i posiada w sumie ponad 800 kawiarni. (PB 08.10.07).
Salony z biżuterią
Fundusz Krezus należący do inwestora poinformował w ostatnich dniach o przejęciu firmy jubilerskiej Eliza. Co ciekawe, właścicielką firmy jest bratowa Romana Karkosika. Sukces spółki giełdowej KRUK oraz innych znanym marek jak YES czy APART pokazał, że na rynku jest miejsce dla kolejnego gracza. Wraz z rosnącym poziomem zamożności społeczeństwa będzie rósł popyt na precjoza. Rosnący od miesięcy kurs spółki KRUK oraz obecność w jej akcjonariacie kilku TFI są najlepszych dowodem na wiarę w tą branżę. Choć Eliza jest spółką bardzo małą, przy odpowiednim dokapitalizowaniu za 2-3 lata może rozwinąć skrzydła. A wówczas może się okazać, że do Elizy będą zaglądać nie tylko krezusi, ale coraz więcej Polaków z klasy średniej, chcących sprawić przyjemność sobie lub najbliższym kupując biżuterię.
Operator telekomunikacyjny
NFI MIDAS za sprawą spółki zależnej Centernet, został operatorem komórkowym. Centernet wygrał przetarg UKE na pasmo częstotliwości komórkowych. Plan spółki zakłada świadczenie usług w 10-15 największych miastach Polski i zyskanie ok. 2,5 mln klientów Wydaje się, że plan jest mocno ambitny, mając na uwadze coraz silniejszą konkurencję. Tylko w ostatnim czasie pojawiło się na rynku kilku wirtualnych operatów (korzystających z infrastruktury tradycyjnych operatorów). Niewykluczone, że spółka swoich szans dopatruje w dotarciu do ściśle określonej grupy docelowej. Z pewnością Centernet wymagać będzie dużych nakładów kapitałowych i wiąże się z nim ryzyko niepowodzenia. Patrząc jednak na rynek wydaje się, że każda konkurencja będzie dobra dla klientów. Dzięki temu spadną ceny połączeń i zwiększy się zakres świadczonych usług np. o usługi mobilne.
Kto wie, czy za dwa, trzy lata Roman Karkosik nie będzie wygranym wśród najbogatszych Polaków. Po wycofaniu się Jana Kulczyka z interesów w Polsce, po poważnych przegrupowaniach w grupie firm Ryszarda Krauzego to właśnie Roman Karkosik może zostać numerem jeden. Wszystko to za sprawą dywersyfikacji źródeł dochodów przed nadejściem pogorszenia się koniunktury gospodarczej.