W życiu każdego człowieka nadejdzie taka chwila, kiedy to będzie musiał zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby. Pomimo wielkiego żalu i smutku, na jego barkach spocznie obowiązek organizacji uroczystości pogrzebowej. Jak się z tym uporać w tak trudnym momencie?

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 1717

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najpierw należy uzyskać kartę zgonu, bez której niemożliwe jest podjęcie jakichkolwiek działań. W zależności od okoliczności zgonu można ją zdobyć z kilku źródeł. Jeżeli nastąpił on z przyczyn naturalnych, kartę wystawia lekarz rodzinny lub pracownik pogotowia, potwierdzający śmierć. Podobnie jest w przypadku śmierci na łóżku szpitalnym. Wtedy to kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący. Rodzina zostaje wówczas zobowiązana do odebrania ciała z kostnicy. Gorzej, jeżeli śmierć jest wynikiem wypadku lub związana jest z przestępstwem. W takiej sytuacji lekarz może odmówić wydania karty i zdecydować o zbadaniu okoliczności śmierci w zakładzie medycyny sądowej. Dopiero po dokonaniu oględzin możliwy jest jej odbiór. By zabrać ciało do domu, rodzina musi uzyskać pozwolenie Policji. Prawo do wystawiania karty zgonu posiadają także zakłady pogrzebowe.. Należy być świadomym, że jest to dokument bezpłatny i żądanie za jego wystawienie pieniędzy jest niezgodne z prawem.

 

Pogrzeb należy zorganizować w ciągu 74 godzin od momentu śmierci, lub w ciągu 24 godzin, jeżeli była ona wynikiem choroby zakaźnej. Można dokonać tego samodzielnie lub skorzystać z usług firm pogrzebowych. W pierwszym przypadku należy dokonać zakupu odpowiedniej trumny, a także zadbać o odpowiedni wygląd denata. Trzeba pamiętać o kupnie odpowiedniego ubioru oraz szeregu zabiegów pielęgnacyjnych – balsamowaniu, goleniu, czesaniu oraz odpowiednim makijażu. Jeżeli jednak powierzmy te obowiązki zakładowi pogrzebowemu (Wrocław, Kraków, Warszawa – tu wybór jest największy) to nie zwalnia nas z podejmowania wszystkich decyzji. Należy ustalić termin przewiezienia zwłok z kostnicy, datę pogrzebu lub kremacji, wskazać miejsce pogrzebu i określić jego rodzaj, konieczne jest także wybranie odpowiedniej trumny.

 

Zakład pogrzebowy będzie potrzebował kilku dokumentów, dlatego zlecając mu organizację ceremonii trzeba mieć przy sobie wspomnianą już kartę zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz kontaktującej się z zakładem oraz wyciąg z renty lub emerytury, bądź też potwierdzenie zatrudnienia z miejsca pracy. Zlecenie firmie nie uwolni żałobników od wszystkich obowiązków. Poza wymienionymi działaniami należy także wywiesić klepsydry i zadbać o pojawienie się nekrologów w prasie, zamówić kwiaty i wieńce oraz jeżeli zmarły nie zadbał o to przed śmiercią - wykupić miejsce na cmentarzu. Niestety obowiązków nie brakuje, nawet jeżeli część z nich przejmie zakład pogrzebowy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena