Śmierć bliskiej osoby na terenie innego kraju, wiąże się z dodatkowymi trudnościami i formalnościami związanymi z organizacją pogrzebu. Do standardowych działań dochodzi jeszcze szereg zabiegów mających na celu sprowadzenie zwłok do kraju, w którym będzie miał miejsce pochówek.

Data dodania: 2011-10-26

Wyświetleń: 973

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że prawo do sprowadzania ciała z zagranicy mają tylko członkowie rodziny. Zaliczyć do nich należy małżonka, dzieci, rodziców, dziadków, pradziadków, wnuków, prawnuków, rodzeństwo oraz ciotki i stryjów. Wyłącznie wyżej wymienione osoby mogą ubiegać się o zezwolenie na sprowadzenie zwłok z zagranicy – dokument niezbędny do podjęcia jakichkolwiek działań. W celu jego uzyskania należy zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w którym ma się odbyć pogrzeb. Powinien on zawierać dane osobowe zmarłego, a także wnioskodawcy.

Precyzując, są to: imiona, nazwisko (rodowe także), data i miejsce urodzenia i ostatniego zamieszkania zmarłego, data i miejsce zgonu, miejsce z którego i do którego zostaną przewiezione zwłoki, a także sposób ich transportu oraz imiona, nazwisko, adres, nr i seria dowodu osobistego osoby, składającej wniosek. Bardzo ważne, by dołączony został do niego, przetłumaczony na język polski, przez tłumacza przysięgłego, akt zgonu. Powinna tam się znaleźć także informacja o przyczynie śmierci. Jeżeli nie jest ona zawarta w dokumencie, obowiązkowo należy uzyskać zaświadczenie, mówiące o tym, że śmierć nie była spowodowana chorobą zakaźną. Obowiązku takiego nie ma tylko w przypadku skremowanych prochów. Przy zachowaniu wszelkich formalności pozwolenie jest wystawiane w przeciągu 3 dni od wystosowania prośby.

 

Trzymając niezbędny dokument w dłoni, należy udać się do konsula, którego placówka znajduje się na terenie kraju, w którym śmierć poniósł krewny. Tu także należy uzyskać pozwolenie na przewóz zwłok z zagranicy. By tak się stało konieczne jest dostarczenie dokumentów, w większości pokrywających się ze składanymi do poprzedniej jednostki administracyjnej:

pozwolenie wystawione przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,w którym ma się odbyć pochówek

akt zgonu

zaświadczenie, że śmierć nie była spowodowana chorobą zakaźną

w przypadku śmierci w wyniku wypadku, samobójstwa lub przestępstwa będzie potrzebne zezwolenie na przewiezienie ciała, wystawione przez policję lub sąd.

 

Posiadając niezbędne dokumenty należy dokonać wyboru środku transportu, którym zwłoki powrócą do kraju. Jeżeli ciało uległo kremacji, to urnę można przewieźć każdym możliwym pojazdem. Jedynym wymogiem jest poszanowanie przewożonych prochów.

 

Jeżeli transportowane będzie ciało, należy zdecydować, czy wybieramy transport lotniczy czy samochodowy. Wybierając samolot, można spodziewać się prośby linii lotniczych o kilka dokumentów – o tym jakie dokładnie, powinien poinformować przewoźnik. W drugim przypadku, trumnę można przewieźć tylko i wyłącznie karawanem. W tym celu najlepiej zgłosić się do jednej z firm, zajmującej się tego rodzaju, pogrzebowymi usługami (we Wrocławiu można znaleźć wiele zakładów, które się specjalizują w takiej formie pomocy). Zlecając jej wykonanie takiego zadania, należy przekazać jej pisemne upoważnienie oraz ustalić cenę usługi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena