Audyt energetyczny to rodzaj ekspertyzy (wglądu eksperta na daną sprawę), która wiąże się z podejmowaniem oraz wykonywaniem przedsięwzięć związanych z energetyką cieplną. Stąd też nazwa - audyt energetyczny. Audyt przeprowadza się w celu sprawdzenia stanu aktualnego budynku i wytypowaniu szeregu konkretnych zaleceń co do rozwiązań technicznych, formalnych i organizacyjnych związanych z realizacją projektu. Audyt zawierać też może szacunki kosztów i opłacalności przedsięwzięcia. Audyt jest zatem pewnego rodzaju doradztwem z zakresu podejmowania i realizacji inwestycji, w których jednym z celów (lub celem głównym) jest optymalizacja zużycia energii np. cieplnej.
Audyt przeprowadzany jest przez niezależnego eksperta, który przeprowadza obiektywną analizę i w swojej opinii stwierdza, co należy zmodernizować w budynku, bo jest to konieczne, opłacalne i/lub najkorzystniejsze z punktu widzenia inwestycji. Audyt energetyczny powinien zawierać takie elementy, jak inwentaryzację instalacji grzewczej, ocenę właściwości cieplnych danego budynku wraz z określeniem charakterystyki cieplnej tego budynku. Ponadto zawiera również wytyczne co do sposobu wykonania tak zwanej termomodernizacji budynku oraz ocenę opłacalności sugerowanych technik, a także wskazanie tej/tych optymalnej/ych dla budynku, który podlega audytowi.
Audyt może być przeprowadzony tylko przez wykwalifikowanego i certyfikowanego audytora. Dokładne informacje na ten temat zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz. 346). Procedura przeprowadzania audytu nie jest prosta, a w jej efekcie otrzymuje się informacje dotyczące kosztów i zysków inwestycji oraz czasu zwrotu kosztów, a także inne wskaźniki właściwe dla danego audytowanego przypadku. Na potrzeby audytu wykonuje się również tzw. świadectwo energetyczne.
Świadectwo energetyczne zawiera takie informacje, jak wielkość energii zużywanej na potrzeby, ogrzewania i wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody oraz oświetlenia wbudowanego.