A przecież to jak wygląda obecny rynek telekomów zależy właśnie od klientów. O tym, że klasyczne telefony zostaną zastąpione smarfonami, świadczą ostatnie doniesienia wypływające z siedziby Sony Ericsona.
Firma od początku swojego istnienia oferowała klientom telefony z systemem operacyjnym, ukrytym pod nakładką UIQ. Produkty nie znalazły jednak uznania w oczach użytkowników, ponieważ było na to po prostu za wcześnie. W ich świadomości panowało nadal przekonanie, że telefon ma służyć jedynie do prowadzenia rozmów oraz pisania wiadomości tekstowych.
Obecnie Sony Ericsson pozostaje lekko w tyle za innymi korporacjami. Dopiero niedawno dostrzeżono, jak wielki wpływ na rynek miało pojawienie się na nim iPhona, który skutecznie zmienił myślenie na temat telefonów. Dostrzeżonej szansy SE nie chciał zmarnować, dlatego zaryzykował i podjął się współpracy z Androidem. Taki bieg wydarzeń oznacza, że użytkownicy stawiają telefonom inne wymagania niż jeszcze parę lat temu. Teraz pełnią one rolę niewielkich komputerków, które posiadają funkcję dzwonienia. Śmierć zwykłych telefonów, choć powolna może nastąpić już niedługo.
Przykład Sony Ericssona to tylko jeden z wielu pokazujących jak bardzo zmienił się rynek telefonów komórkowych i nowych technologii w ogóle. Szacuje się, że w tym roku dostawy smartfonów wzrosną o 150 mln egzemplarzy w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie da się ukryć, że to one kształtują obecny rynek, który zmienia się w bardzo dynamicznym tempie. Nie wolno zapomnieć także o roli produktów Apple'a, które to rozpoczęły boom na nieco inne technologie. To one w przeważającej części sterują rynkiem, w skład którego wchodzą przecież nie tylko same telefony ale także różne dodatki i akcesoria. iPhone chcąc nie chcą odegrał kluczową rolę w rozwoju biznesu związanego z nowymi technologiami.
Na koniec warto wspomnieć, że pomiędzy sobą konkurują nie tylko telefony, ale także systemy operacyjne. W tym rankingu bezapelacyjnie wygrywa Google'owski Android. Zielony ludek cieszy się największą popularnością w Korei Południowej, gdzie 85% nowych smartfonów postawionych jest na OS Android. Drugie miejsce zajmuje iOs z 19%, trzecie natomiast przypadło w udziale Symbianowi. Nieco bardziej będzie musiał się postarać Windows Phone 7, który plasuje się daleko za podium.