Nanotechnologia to interdyscyplinarną dziedzina techniki łącząca w sobie przede wszystkim dziedziny takie jak chemia i fizyka oraz mająca powiązanie z naukami biologicznymi, informatycznymi.

Data dodania: 2007-09-03

Wyświetleń: 25902

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nanotechnologia to interdyscyplinarną dziedzina techniki łącząca w sobie przede wszystkim dziedziny takie jak chemia i fizyka oraz mająca powiązanie z naukami biologicznymi, informatycznymi. Technologia ta dotyczy tworzenia miniaturowych wyrobów o wielkościach nanometrycznych , gdzie położenie atomów, cząsteczek czy grup cząsteczek (klasterów) są ściśle określone. Uporządkowanie materii na tak niskim poziomie powoduje otrzymanie nowych niespotykanych dotąd właściwości. Można powiedzieć, że nanotechnologia wyrosła z inżynierii materiałowej i badan strukturalnych.\

W ciągu ostatnich kilkunastu lat obserwuje się szczególny postęp w dziedzinie elektroniki molekularnej, „nano”, inżynierii materiałowej oraz sensoryki molekularnej. Światowy rynek nanotechnologii z roku na rok się rozrasta i szacuje się, że w 2014 przewyższy rynek biotechnologiczny i informatyczno-telekomunikacyjny.

Grupy badawcze koncentrują się nad syntezą nowych związków, tworzeniem nowych nanostruktur - materiałów o pożądanych właściwościach elektroprzewodzących, optycznych, sensorowych, redukcyjno-utleniających czy posiadających właściwość zapisu informacji (miedzy innymi spintronika). Szczególne zainteresowanie przypadło układom aromatycznym i heteroaromatycznym posiadającym sprzężony układ wiązań podwójnych zapewniający odpowiedni transport ładunku.

Znalazły one zastosowanie w materiałach elektroprzewodzących w postaci polimerów, kryształów, ultra cienkich warstw i kompozytów, a otrzymane tworzywa wykorzystano w budowie diod emitujących światło (OLED), tranzystorach polowych, wyświetlaczy elektrochromowych, fotorezystorów pokryć antystatycznych, ogniw elektrycznych i czujników.

Światowe nakłady na badania zakresu nanotechnologii zwracają się bardzo szybko po wprowadzeniu nowego produktu np. farb antybakteryjnych z cząsteczkami koloidalnego srebra czy powierzchni samoczyszczących się. Polska nanotechnologia mimo mniejszych nakładów finansowych rozwija się bardzo dobrze. Powstały liczne grupy badawcze oraz centra badawcze poświęcone nanotechnologii, których to siła intelektualna oraz pomysłowość jest ceniona na całym świecie. Miejscem społeczność nanotechnologicznej (w tym inżynierii materiałowej, biononotechnologii, badań strukturalnych) stał się polski portal www.Nanonet.pl znany w Europie. Tu znajdują się informacje o polskich i zagranicznych konferencjach, projektach, osiągnięciach uczonych czy prezentacje jednostek badawczych.

Badania nad nanotechnologia w Polsce pomimo wymagań specjalistycznych laboratoriów rozwija się bardzo dobrze. Ale jest pytanie? Czy wyniki badań będą wykorzystane przez Polskę czy zostaną wykupione przez zagraniczne koncerny ?
Licencja: Creative Commons
0 Ocena