Gluten jest białkiem znajdującym się w pszenicy, owsie, jęczmieniu, życie, pszenicy płaskurkiej, kamucie, orkiszu i pszenżycie. To mieszanina gluteniny i gliadyny. Powodują one zatrzymanie dwutlenku węgla w cieście i pełni rolę kleju w cieście. Szacuje się, że obecnie 1% populacji jest na diecie bezglutenowej. Są to przeważnie osoby po 50-tym roku życia i dzieci. Spożycie glutenu u osób cierpiących na celiakię powoduje zapalenie kosmków jelitowychi ich uszkodzenie aż po zanik. Wiemy, że kosmki jelitowe odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych do naszego organizmu zatem ich zanik determinuje brak przyswajania składników i smierć.
Wyrózniamy celiakię: typową, nietypową, niemą i potencjalną. Różnią się one całym szeregiem objawów. Jedynie biopsja jelit wykazuje stan atrofii kosmków jelitowych i stopień uszkodzenia błony śluzowej. U dzieci dodatkowo wykonuje się też badania w kierunku przeciwciał transglutaminazy anty-Ttg klasy IgA, lub wykrywanie przeciwciał przeciwendomysialnych EMA. Poniżej trzeciego roku życia można wykonać także badanie na przeciwciała przeciwgliadynowe AGA w klasie IgA i IgD.
Nietypowym zjawiskiem jest częste występowanie celiakii u osób chorych na cukrzycę typu pierwszego, oraz z nietolerancją laktozy.
Co możemy spożywać. W myśl norm unijnych żywność bezglutenowa powinna być oznaczona symbolem przekreślonego kłosu zboża. Często zdaża się jednak, że producenci przy zastosowaniu glutenu w objątości do 2% masy żywności nie oznaczają jej. Trzeba wtedy uważnie zaznajomić się ze składem produktu. Jeżeli mamy problem z zakupem żywności bezglutenowej zajrzyjmy do sklepów internetowych mających szeroką ofertę. Polecam bezgluten, glutenex,marii, rawfoods,schowek zdrowia.