Rynek nieruchomości,  jako dość specyficzna gałąź gospodarki rządzi się swoimi prawami, a to ze względu na przedmiot obrotu handlowego. Nieruchomości to wyskokokapitałochłonne inwestycje, w naszych realiach najczęściej finansowane środkami pochodzącymi z kredytu. Większość z nich, bezpośrednio po zakupie dodatkowo wymaga remontu.

Data dodania: 2011-09-17

Wyświetleń: 1900

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O problemach, z jakimi musza borykać się osoby zainteresowane zakupem nieruchomości można mówić godzinami. Począwszy od wysiłków w celu uzyskania kredytu, poprzez skomplikowane formalności związane z deweloperem, na wykończeniu wnętrz skończywszy. Od momentu odebrania kluczy do przeprowadzki może minąć sporo czasu.

Deweloperzy działający na naszym rynku proponują 3 rodzaje wykończeń: stan surowy, deweloperski i pod klucz. Za stan surowy uważa się tzw. podstawową wersję budowy domu, przy czym stan surowy otwarty od zamkniętego różni zazwyczaj instalacja drzwi i okien, różnie bywa z podłączeniem mediów i pozostałych instalacji. Przy stanie deweloperskim możemy już liczyć na otynkowanie wnętrz (w przypadku domów jednorodzinnych często jednak nie uwzględniane są tu tynki zewnętrzne), wylewki, instalacje wodne, co i elektryczne. W praktyce jest to najczęściej oferowany typ wykończenia w naszym kraju, pozwalający na dostosowanie mieszkania do indywidualnych preferencji lokatora.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykończenie lokalu „pod klucz”, nie wymagający poświęcenia dużej ilości czasu. Klient wprowadza się do gotowego, wykończonego mieszkania, a cała odpowiedzialność za wykonywane prace remontowe spoczywa na deweloperze. To on musi dopilnować prawidłowego wykończenia wszystkich elementów, począwszy od tych widocznych na pierwszy rzut oka jak np.: elewacje, stolarka, wylewki, a skończywszy na tych najdrobniejszych - równym ułożeniu armatury czy paneli.

W związku z zaostrzającą się na naszym krajowym rynku nieruchomości konkurencją, wielu deweloperów decyduje się na podnoszenie jakości wykończeń budynków. Coraz częściej możemy spotkać się z nietypowymi standardami np. tzw. stanem deweloperskim poszerzonym (uwzględniającym dodatkowe elementy wykończenia np.: bramy garażowe, ogrodzenie działki itp.) czy zapewnieniem bogatszej infrastruktury.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena