Wybór gładzi wykończeniowej jest niezwykle istotny, ponieważ jest podkładem, na którym później położymy farbę lub tapetę. W tym artykule postaramy się przybliżyć tematykę gładzi i jej wyboru.

Data dodania: 2021-11-14

Wyświetleń: 341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym wyróżnia się dobra gładź?

Podstawowe różnice między produktami na rynku

Stojąc przed sklepową półką, mamy przede wszystkim do wyboru gładź gipsową w formie proszku, który przed zastosowaniem należy w odpowiednich proporcjach wymieszać z wodą, oraz gotową masę.

Masa gotowa to rozrobiony produkt sprzedawany w wiaderku, nadający się do bezpośredniej aplikacji (po delikatnym przemieszaniu, jak farba). 

Oba te produkty różnią się także maksymalną grubością nakładanej warstwy. Masa gotowa bowiem pozwala na utworzenie warstwy o grubości jedynie ok. 1,5 mm, podczas gdy gładzi gipsowej szpachlowej możemy nałożyć ok. 4 mm. 

Kolejnym kryterium wpływającym na rodzaj gładzi, którą zdecydujemy się pokryć nasze wnętrze jest czas, jaki mamy na aplikację. Wykończenie gładzią w proszku powinno odbywać się sprawnie i najlepiej tego samego dnia, tak aby zachować konsystencję i równomierne pokrycie. Wiaderko z masą gotową możemy spokojnie zamknąć, a pracę kontynuować następnego dnia.  

Ostatnią rzeczą, która może wpływać na decyzję przy wyborze gładzi jest cena. Produkty w proszku są bowiem średnio o 30% tańsze.

Sprawdź również: Gładź, gips a może tynk - co wybrać?

Jaki produkt wybrać?

Zapoznając się z rodzajami gładzi, możemy podjąć już wstępną decyzję: jeśli nie ogranicza nas budżet, nie potrzebujemy grubej warstwy wykończenia, a z drugiej strony nie chcemy samodzielnie rozrabiać produktu (wiąże się to z wydłużonym czasem pracy, donoszeniem wody itp.), bądź też obawiamy się, że możemy w porę nie dokończyć pracy, najlepszym wyborem będzie masa gotowa.

Kiedy jednak posiadamy bardziej wymagającą krycia powierzchnię bądź też zwyczajnie oszczędzamy, warto zdecydować się na gładź w proszku. Wybór ten jest także często dyktowany przyzwyczajeniami starszych fachowców. Jak rozpoznać dobrą gładź? Zobacz, co mówią profesjonaliści: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/167537/co-to-znaczy-dobra-gladz/

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena