Pierwszego dnia warto wstać wcześniej, by spokojnie zjeść śniadanie, pobyć z dzieckiem, a także mieć czas na żegnanie się na progu przedszkolnej sali. Ważne jest, aby osobą odprowadzającą do przedszkola było jedno z rodziców.

Data dodania: 2011-08-31

Wyświetleń: 1911

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy zaczynamy szukać przedszkola, Poznań wydaje się dysponować szeroką ofertą. Kiedy jednak chcemy, aby placówka znajdowała się jak najbliżej naszego domu, albo spełniała specjalne wymagania, możemy napotkać pewne trudności. Dlatego warto pytać znajomych o przedszkola trochę wcześniej, niż zamierzamy posłać dziecko. Nie dajmy się jednak zwariować!

 

Jeśli chodzi o przedszkola, Poznań jest miastem, w którym znaleźć możemy zarówno placówki publiczne jak i prywatne. Rodzice o wielkich aspiracjach mogą wybierać między przedszkolami lingwistycznymi, artystycznymi czy muzycznymi. Nie zapominajmy jednak, że przygoda z przedszkolem to wyzwanie nie tylko dla rodziców poszukujących najlepszej placówki. Rozpoczęcie edukacji, poznanie nowego miejsca, odnalezienie się w grupie rówieśników – to wielkie zmiany przede wszystkim dla dziecka. Dobrze jest przygotować je na ten moment. Psychologowie radzą, aby przed pójściem do przedszkola porozmawiać z dzieckiem o nowej sytuacji, zachęcić je i opowiedzieć o atrakcjach, jakie je czekają. Można dać malcowi fotografię mamy, ulubioną zabawkę, aby w pierwsze dni czuło się bezpieczniej.

 

Dziecko powinno obejrzeć z rodzicem salę, toaletę, zapoznać się z panią wychowawczynią, a także kolegami. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest w pierwszych dniach odbierać dziecko wcześniej, na przykład po obiedzie. W kolejnych tygodniach będzie można stopniowo wydłużać czas pobytu malca w przedszkolu.

 

Jeśli dziecko przez dłuższy czas nie potrafi odnaleźć się w przedszkolu, nasilają się u niego reakcje nerwicowe (bóle brzucha, nocne moczenie), dobrze jest porozmawiać z psychologiem dziecięcym. Być może nie jest to jeszcze odpowiedni czas dla Twojego malucha. Pamiętaj, aby dobrze obserwować swoje dziecko, szczególnie w pierwszych tygodniach jego pobytu w przedszkolu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena