W mediach, od znajomych, czy z innych źródeł wciąż dochodzą nas wieści o trudnościach w znalezieniu miejsca w przedszkolu. Wiele kobiet zaczyna się obawiać o placówkę dla swoich dzieci, kiedy te są jeszcze niemowlętami. Zasięgają opinii innych mam, dowiadują się o zasady rekrutacji w pobliskich przedszkolach, wysokość czesnych itp.

Data dodania: 2011-08-30

Wyświetleń: 1787

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wydawałoby się, że jeśli chodzi o przedszkola, Kraków ma dość bogatą ofertę. Publicznych przedszkoli jest blisko dwieście, po kilka w każdej dzielnicy. Dodatkowo powstaje wiele prywatnych placówek. W niektórych z nich program nauczania jest bardzo rozwinięty – zawiera lekcje języków obcych, wycieczki do filharmonii itp. Oprócz przedszkoli istnieją tzw. punkty przedszkolne, oraz zespoły wychowania przedszkolnego. Punkty przedszkolne muszą spełniać takie same wymogi pedagogiczne, jak zwyczajne przedszkola. Uproszczenia dotyczą ich organizacji i tworzenia.

 

Wybierając przedszkole dla swojego dziecka, rodzice często kierują się ilością dzieci w grupie, jakością budynku przedszkolnego i placu zabaw, a także dodatkowymi zajęciami. Warto jednak zastanowić się, czy zapewnianie dziecku np. nauki języka obcego od samego początku pobytu w przedszkolu, jest dobrym rozwiązaniem. Może lepiej dać dziecku czas, aby oswoiło się z nową sytuacją, zapoznało z wychowawczynią, kolegami i koleżankami? Jeśli obawiamy się, że dziecko będzie mieć trudności z adaptacją w nowym miejscu, możemy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Przykładowo – jeśli jest to możliwe, początkowo odbierać dziecko już po obiedzie, stopniowo wydłużając czas jego pobytu w przedszkolu. Można też przed zapisaniem dziecka do przedszkola, zapisać je na jedne, dwa zajęcia tygodniowo – np. rytmikę, plastykę.

 

Jeśli szukamy specjalnego przedszkola, Kraków posiada kilka takich placówek. Można znaleźć placówki integracyjne, lub dostosowane wyłącznie do potrzeb chorych dzieci, które oprócz programu edukacyjnego oferują indywidualną terapię dla dzieci z rozmaitymi trudnościami, czy to ruchowymi, czy umysłowymi. Zatem oferta przedszkoli w Krakowie powinna sprostać wymaganiom nawet bardziej wymagających mieszkańców.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena