Dziennikarstwo obywatelskie to forma dziennikarstwa wykonywanego przez niezawodowych dziennikarzy w celach społecznych. Powstanie tej idei wiąże się z siecią.

Data dodania: 2011-08-29

Wyświetleń: 1027

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Internet bowiem to medium, które (w przeciwieństwie do gazet, radia lub telewizji) umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej treści i jej masowy kolportaż.

Sieć umożliwia tworzenie wpisów w czasie rzeczywistym oraz zespołową pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z czterech stron świata. Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się zwłaszcza informacyjne portale internetowe.

Na popularność tego modelu dziennikarstwa wpłynął stworzony w 2000 r. południowokoreański portal Ohmynews, którego twórca stworzył pojęcie dziennikarz-obywatel. Sukces witryny nakłonił ludzi z czterech stron świata do założenia serwisów działających wedle tych samych reguł.

Trochę krytyki

W wielu przypadkach dziennikarstwo obywatelskie jest potępiane za generalizowanie, jednostronne opisywanie poglądów oraz niedawanie możliwości wypowiedzenia się drugiej stronie. Podkreśla się dodatkowo, że wielka liczba tekstów dziennikarzy obywatelskich jest zaledwie przekształceniem doniesień zawodowych dziennikarzy.

Perspektywy

Według specjalistów tytułowe dziennikarstwo będzie się ciągle prężnie rozwijać. Podkreśla się przewagę dziennikarzy obywatelskich dzięki lepszej znajomości lokalnych kontekstów zdarzeń.

Podsumowanie

Dziennikarstwo obywatelskie jest w zasadzie dopiero rozwijającą się ideą w Polsce w zestawieniu z innymi państwami, lecz dzięki takim stronom jak iThink czy interia360 i Artelis  (najbardziej znane) idea ta ma duże perspektywy na rozrost w naszym kraju.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena