Podstawowym narzędziem rekrutacji w biznesie, jak się okazuje, dla większości firm stał się Internet. Blisko trzy czwarte przedsiębiorstw prywatnych pokłada swoje nadzieje w networkingu jako skutecznej metodzie pozyskiwania nowych pracowników.

Networking, co warto zaakcentować, nie jest tylko rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia potrzeb pracodawcy - pozwala również zaistnieć na rynku pracy osobom wytrwale poszukującym wolnego wakatu w firmie.

Networking jako zjawisko służące komunikacji wzajemnej firm i potencjalnych pracowników przyjmuje w praktycznej sferze działań różne oblicza, w zależności od tego, jakiego charakteru jest poszukiwana praca i na jakie oferty pracy można liczyć. Znaczenie mają też umiejętności językowej, z tego względu, że znajomość języka angielskiego pozwala zaistnieć na anglojęzycznych portalach rekrutacyjnych. Mimo że środowisko profesjonalnych i tłumnie odwiedzanych portali wielonarodowych jest otwarte na obecność przedstawicieli wszystkich profesji, z pewnością najdogodniejsze warunki do rozwoju stwarza ono ludziom dobrze wykształconym, świadomym swojej wysokiej pozycji zawodowej i … pilnie poszukiwanym przez rzesze "łowców głów". Headhunterzy nie bez powodu śledzą prezentacje umiejętności zawodowych osób zarejestrowanych na profesjonalnym portalu Goldenline.pl - mogą oni za pomocą medium internetowego przeanalizować poszczególne wątki kariery zawodowej upatrzonego kandydata. Networking stwarza też warunki do szybkiego i dyskretnego skontaktowania się z daną osobą oraz zaprezentowania oferty renomowanego pracodawcy. Atrybutem portalu rekrutacyjne dla profesjonalistów jest też kojarzenie profilu i aktualnych ogłoszeń firm rekrutujących. Oferty pracy znajdują się w "zasięgu ręki", zatem można mieć pewność, że jest się w centrum wydarzeń.

Networking widziany oczyma osoby poszukującej pracy to również obecność na forach internetowych, poświęconych karierze zawodowej. Nie są to bynajmniej ogólnobranżowe fora, lecz specjalistyczne miejsca w sieci, adresowane przykładowo do studentów i absolwentów informatyki. Na forach bywają pracodawcy, przedstawiając oferty dla zainteresowanych kandydatów. Omawiana jest praca w różnych firmach, można też umieścić swoje CV. Niestety, pracodawcy muszą często wykupić dostęp do bazy CV potencjalnych pracowników.

Networking zdobywa obecnie więcej sympatyków, niż krytyków. Podstawowym argumentem sceptyków jest ryzyko "wypłynięcia' danych w niepowołane ręce, co skutkuje przykrym zdarzeniem, jakim jest spamowanie. Jest to jednak normalna cena wkalkulowana we wszelkie formy obecności w świecie wirtualnym.

Licencja: Creative Commons