Wygrawerowane wewnątrz kryształu modele, czy zdjęcia są coraz powszechniejszymi prezentami, prezentującymi swój niesamowity urok za każdym razem, kiedy się je ogląda. Pasują do każdego wystroju domu i nadają się do wręczenia z niemal każdej okazji. Jak się je właściwie wykonuje?

Data dodania: 2011-08-22

Wyświetleń: 3058

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Obchodzimy jakieś nasze święto i jeden z gości w prezencie daje nam szklany kryształ. Jednak nie jest to jakiś zwykły, ładnie oszlifowany kawałek szkła, ale zawierający w środku element przypominający nam o pewnej sytuacji, osobie bądź dedykację, w zależności od okazji i inwencji naszego dobrodzieja. Zachwycamy się jego wyglądem, szukamy odpowiedniego miejsca na ten kryształ, ale po chwili, po kilku dniach nachodzi nas refleksja, w jaki sposób został on wykonany? Przecież powierzchnia tej szklanej bryłki nie jest w żaden sposób naruszona. W jaki sposób grawerunek został umieszczony w środku?

Niektórzy pewnie pomyślą, że figurka, czy model zostały najpierw wyrzeźbione z jednego kawałka szkła, a następnie zatopione w innym. Nic bardziej mylnego. W przypadku prostych projektów, ta metoda być może byłaby i całkiem dobra. Ale co jeśli chcemy mieć w szkle wiele elementów? Bądź jakiś komplikowany wzór czy tekst? Wszystko się komplikuje. Z pomocą jednak przychodzi nam współczesna technika, a konkretnie laser.

Nie od dziś wiemy, że jest to dość wszechstronnie używane narzędzie. Wykorzystuje się go między innymi do odczytywania wszelkiego rodzaju informacji, czy to z płyt CD/DVD, czy z kodów kreskowych. Równie dobrze sprawdza się w skanowaniu, mierzeniu odległości, przesyłaniu informacji i wielu, wielu innych elementach życia codziennego - podsumowując laser dał ludzkości zupełnie nowe, nieograniczone możliwości i perspektywy.

Wracając do tematu - w jaki sposób za jego pomocą tworzy się tak piękne pamiątki? Wyjaśnienie jest dość proste. Na początku tworzy się odpowiedni model lub w odpowiedni sposób przygotowuje się zdjęcie - w zależności od tego, co ma być wygrawerowane. Tak powstały projekt następnie zamienia się na "chmurę" malutkich punktów. Oczywiście pisząc "chmura punktów" nie mam na myśli takich chmur, co są na niebie, w sensie kształtu, ale zbiór punktów ułożony w taki sposób, aby odwzorować model, jaki ma zostać umieszczony w krysztale.  Następnie na podstawie takiego projektu, gdzie każdy punkt posiada swoje współrzędne przestrzenne, komputer z zaawansowanym oprogramowaniem odpowiednio steruje laserem.

Z lekcji fizyki w szkole średniej wiemy, że laser jest w stanie przenosić ogromne ilości energii. Taka wiązka laserowa przechodzi przez szereg soczewek i wpadając w kryształ, w precyzyjnie ustalonym miejscu jest skupiana. W miejscu skupienia powstaje wysoka temperatura, w skutek czego, w szkle powstaje maleńkie mikro-pęknięcie, widziane dla nas jako bardzo mały punkt. Oczywiście mechanizm tego powstawania tego jest o wiele bardziej złożony, jest związany z długością fali lasera (czyli kolorem) i ocierają się o mechanikę kwantową. Dlatego pozwolę sobie te szczegóły pominąć, z racji tego, że nie każdy zna i potrzebuje znać jej podstawy, a w dodatku nie chcę tu zanudzać w tym przypadku czymś mało istotnym.

Rozmiar takiego pęknięcia ma średnicę kilkunastu-kilkudziesięciu mikrometrów (mniej więcej tyle, ile wynosi średnica ludzkiego włosa). Odpowiednie ułożenie takich punktów dość gęsto jeden przy drugim pozwala na tworzenie przeróżnych kompozycji, które nie przestają zadziwiać. Możliwe jest wygrawerowanie praktycznie dowolnego kształtu, modelu - ograniczeniem tutaj jest tylko nasza wyobraźnia. Zachęcam do zapoznania się z tymi produktami i zrobieniu komuś bardzo przyjemnej niespodzianki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena