Excel jest bardzo dobrym narzędziem w pracy biurowej. Program ten umożliwia analizowanie i udostępnianie informacji oraz zarządzanie nimi, jest wykorzystywany do opracowywania wyników różnych badań, prezentowania wyników w formie wykresów graficznych, umożliwia analizowanie gromadzonych wyników, gromadzenie danych w formie arkuszy lub baz danych z możliwością formatowania i sortowania, używanie różnego rodzaju funkcji m.in. finansowych, matematycznych i statystycznych, konstrukcji różnego rodzaje tabel, zestawień lub rachunków, oraz dowolnej ilości wykresów w arkuszu. Użytkownik w stosunkowo prosty sposób może tworzyć własne wzorce tabel lub zestawień, które może dostosować do swoich potrzeb, oraz stopniowo uzupełniać i aktualizować. Excela uczymy się stosować już od najmłodszych lat w szkole. Jest to proste narzedzie, aby szybko obliczyć średnią ocen, średnią przedmiotów, frekfencję uczniów, i wiele innych. Zresztą ilość dostępnych funkcji pozwala na optymalne wykorzystanie tego narzędzia zarówno na lekcjach informatyki, jak i geografii czy matematyki. Oto przykład wykorzystania tego programu na lekcji matematyki.
Jak obliczyć dwie niewiadome x i y w układzie dwóch równań.
Krok 1. Zapisujemy układ dwóch równań w arkuszu kalkulacyjnym.
Krok 2. Metodą podstawiania wyznaczamy x z pierwszego równania.
Krok 3. Wstawiamy wyliczony x do drugiego równania.
Krok 4
Krok 5.
Krok 6.
Krok 7.
Krok 8.
Dla przykładu, gdybyśmy chcieli obliczyć wartości x i y w następującym układzie równań to otrzymamy wartości, jak niżej.
Prawda, że matermatyka jest interesująca, a arkusz kalkulacyjny niezawodnym narzędziem do wspomagania jej nauczania i uczenia się? Oczywiście jest to namiastka tego, co możemy wykonać w Excelu. Ale wszystko przed nami. Zachęcam do samodzielnego poznawania tego programu, tutaj nieocenionym narzędziem będzie Pomoc Excela.