Rynki finansowe są zbyt skomplikowane, aby można było uzyskać dobre efekty stosując do analizy jeden wskaźnik. Szukając magicznego wskaźnika, jedyne do czego możesz dojść, to strata. Dr Alexander Elder opracował system, który cechował się mniejszym ryzykiem niż gra wg magicznego wskaźnika, był to Trzyekranowy system transakcyjny. 

Data dodania: 2011-07-27

Wyświetleń: 2921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W 1985 roku dr Alexander Elder opracował system transakcyjny, który cechował się znacznie mniejszym ryzykiem niż gra według „magicznego” wskaźnika, był to Trzyekranowy system transakcyjny. W 1986 roku zostało on oficjalnie zaprezentowany w czasopiśmie „Futeres”. Opiera się on na potrójnym testowaniu potencjalnej okazji rynkowej, często stosuje się go na trzech ekranach, stąd też jego nazwa. Dzięki temu systemowi transakcyjnemu dzisiejsze systemy transakcyjne forex maja takie a nie inne oblicze. System trzyekranowy potrafił odróżnić sytuacje na pozór dobrą od tej właściwej, często bywa tak ze dwa testy akceptują sygnał a trzeci go odrzuca, dzięki tak wnikliwemu testowaniu zyskujemy więcej pewności co do sytuacji na rynku. Korzystając z „magicznego” wskaźnika nie posiadamy pewności co do danego sygnału, ze względu na złożoność rynku. System transakcyjny dr Eldera był pierwszym krokiem w stronę dzisiejszego nowoczesnego rynku giełdowego.

Co prawda, większa ilość wskaźników, jeżeli jest nieodpowiednio dobrana, bądź jeżeli analizuje się je w nieodpowiedniej kolejności, może wprowadzić zamęt. W takiej sytuacji wskaźniki często wzajemnie się wykluczają, podają sprzeczne informacje. Część traderów uważa że w takiej sytuacji najlepiej sprawdza się uśrednienie sygnałów generowanych przez poszczególne wskaźniki. Natomiast ta metoda pozwala na zbyt dużą swobodę, a jak już zapewne dobrze wiesz jeżeli trader ma szansę na bycie niezdecydowanym, to istnieje niestety duża szansa na wejście do gry emocji. W takiej sytuacji łatwo będzie manipulować średnią poprzez przewagę wskaźników które pokazują to co chcielibyśmy zobaczyć, w efekcie sygnał otrzymany dzięki uśrednieniu wskaźników, często bywa fałszywy. Trzyekranowy system transakcyjny jest skonstruowany, jak już wcześniej wspominałem, tak aby minimalizować ryzyko inwestycyjne, wskaźniki z których korzystasz  grając według tego systemu, wspierają swoje silne cechy nie kolidując ze sobą, można śmiało powiedzieć że wskaźniki są dobrane tak aby się uzupełniały wzajemnie.

Kolejnym problemem, w kategorii sprzeczności rynku giełdowego, są różnice w formowaniu się wykresu, w zależności od interwału czasowego, z którego w danej chwili korzystamy. Trend na interwale 15 minutowym może zupełnie różnić się od trendu wyznaczonego na interwale dziennym, cześć inwestorów ma problem z zapanowaniem nad sprzecznymi sygnałami płynącymi z różnych interwałów. Trzyekranowy system transakcyjny pomaga w uporządkowaniu właśnie takich sprzecznych sygnałów. Działając według  zaleceń dr Alexandra Eldera, aby dokonać dobrej transakcji, musisz przeanalizować nie tylko interwał na którym zamierzasz dokonać transakcji ale także i interwał wyższy i niższy. W systemie Trzyekranowym noszą one nazwę ramy czasowej średnioterminowej(to wybrany przez Ciebie interwał na którym, dokonasz transakcji)  oraz ramy czasowej krótkoterminowej i długo terminowej. Zalecane jest aby w pierwszej kolejności analizować ramę długoterminową, co pozwoli inwestować zgodnie z głównym prądem w którym, porusza się rynek. Przekładając teorię na praktykę, gdy tygodniowy trend jest wzrostowy, to dzienne spadki pozwolą Ci wejść w odpowiednim momencie i otworzyć dobrze rokującą pozycję, analogiczną metodę stosujesz przy zamykaniu pozycji.

„Pierwszy ekran” z Trzyekranowego systemu inwestycyjnego

Jak wcześniej wspomniałem należy rozpocząć od analizy interwału długo terminowego, dzięki temu będziesz miał o wiele szerszą perspektywę od innych inwestorów którzy, nie korzystają z tej metody. Oryginalny system obserwuje nachylenie długoterminowego histogramu MACD, aby zidentyfikować wzrosty i spadki rynku. Ze wskaźnika MACD jesteśmy w stanie wywnioskować czy warto zająć pozycję długą czy wręcz odwrotnie, zależnie od tego czy MACD(jako relacja pomiędzy dwoma ostatnimi słupkami) ma formę wzrostową czy spadkową. Pierwszy ekran pozwala ci także zawęzić pole decyzji z trzech możliwości czyli kupuj, sprzedawaj lub pozostaw bez zmian do dwóch, zależnie od sytuacji, kupuj lub pozostaw bez zmian albo sprzedawaj lub pozostań bez zmian. Aby doprowadzić do takiego ułatwienia musisz po prostu zidentyfikować główny trend na wysokim interwale czasowym, a następnie przeprowadzać transakcje zgodnie z kierunkiem aktualnego trendu.

„Drugi ekran”

Drugi ekran ma za zadanie wyszukać i wskazać momenty kiedy trend w średnioterminowym interwale czasowym odwraca się przeciwnie do trendu z pierwszego ekranu. System transakcyjny do analizy wykonywanej na drugim ekranie wykorzystuje oscylatory. Dają one sygnały kupna, kiedy ceny spadają i sygnały sprzedaży wtedy gdy ceny rosną. W roli drugiego ekranu znakomicie sprawdzają się oscylatory stochastyczne, dają one sygnały gdy wejdą w strefę kupna bądź sprzedaży. Gdy na pierwszym ekranie w długoterminowym interwale wskaźnik MACD jest wzrostowy, a oscylator stochastyczny na średnioterminowym interwale spadnie poniżej 30 (jest to tzw strefa wyprzedania) kwalifikujemy to okazje do kupna. Podczas spadku wskaźnika MACD w długoterminowym interwale i wzrostu oscylatora na mniejszym interwale powyżej 70(strefa wykupienia) wtedy według systemu dr Eldera powinieneś skupić się na sprzedaży krótkiej.

„Trzeci ekran”

Ostatni z trzech ekranów ma na celu precyzyjne ustalenie punktów wejścia na rynek, nie wymaga on wykresu ani wskaźnika. Trzeci ekran wymaga zastosowania techniki „wędrującego kupna – stop”, kiedy długoterminowy trend jest wzrostowy, a wartość średnioterminowego oscylatora spada. Jeżeli długoterminowy trend spada a oscylatory rosną należy stosować technikę „wędrującej sprzedaży – stop”. Trzyekranowy system transakcyjny charakteryzuje się dosyć „ciasnymi” zleceniami stop. Zalecane jest umieszczenia zlecenia stop – straty jeden przedział cenowy poniżej dołka z ostatnich dwóch dni(dnia transakcji oraz dnia poprzedniego). Zalecane także jest ustawianie „stopów”, tak aby mniej więcej 50% naszych zysków zostało bezpieczne. Mimo wszystko ten system jest bezwzględny jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi, jeśli transakcja okazuje się być stratna, trzeba szybko się z niej wycofać ponieważ oznacza to że rynek podlega znacznym zmianom ukrytym pod pozorem dobrych sygnałów, szybkie wyjście pozwala na ponowne przeanalizowanie tej sytuacji z bezpiecznej pozycji, czyli będąc niezależnym.

System Trzyekranowy, jak widzisz, łączy w sobie rożne ramy czasowe jak i rożne wskaźniki, natomiast jest on skonstruowany w taki sposób aby większa ilość informacji była dla nas faktycznie wartościowa, i miała wpływ na efekty naszego tradingu, jest skonstruowany tak aby szersze pole widzenia nie było zakłócone sprzecznymi informacjami. Natomiast jeśli chcesz odnieść sukces z tym systemem, musisz twardo podchodzić do zasad i bardzo dobrze i szczegółowo zapoznać się z metodą jego działania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena