Polska nie jest krajem, w którym w szybkim tempie przybywa zakażeń wirusem HIV, jednak nie powinno się nie doceniać ryzyka  zagrożenia. Uznaje się, że w Polsce żyje od trzydziestu do trzydziestu pięciu tysięcy osób, które są zarażone wirusem HIV, a każdego dnia kolejne osoby dowiadują się o pozytywnym wyniku testu na HIV.

Data dodania: 2011-07-16

Wyświetleń: 1398

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na czym polega test?

Do przeprowadzenia badania wystarczy pobranie małej ilości krwi. Na wynik natomiast czeka się od jednego do kilku dni.

Test nie polega na wykryciu obecności wirusa HIV, lecz na wykryciu obecności przeciwciał przeciwko HIV. Warto pamiętać o tym, że od wystąpienia zdarzenia, które mogło spowodować zakażenie powinno się poczekać trzy miesiące z wykonaniem testu, ponieważ, w przypadku zakażenia, organizm musi mieć czas na wytworzenie wystarczającej ilości przeciwciał, których obecność może zostać wykryta podczas testu. W przypadku, gdy doszło do zakażenia zbyt szybko wykonany test może dać wynik ujemny, który będzie błędny.

Gdzie można wykonać  test na HIV?

Test na HIV można wykonać w wielu laboratoriach diagnostycznych, stacjach sanitarno - epidemiologicznych, czy w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych. Ponadto można wykonać test w Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych (PKD), których listę można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum do spraw AIDS. W PKD testy przeprowadzane są nieodpłatnie oraz anonimowo, a przed wykonaniem testu oraz po odbiorze wyniku można skonsultować się z doradcą, który przekaże niezbędną wiedzę między innymi na temat testu, czy sytuacji, które mogą zwiększać ryzyko zagrożenia. Doradca pomoże również w zrozumieniu wyniku testu i w przypadku, gdy wynik okaże się być dodatni przedstawi kolejne możliwe kroki.

Bibliografia: Informacje Krajowego Centrum ds. AIDS

Licencja: Creative Commons
0 Ocena