Warszawa to miasto, na którym historia wyryła szczególne znaki. Wielokrotnie palona, grabiona i dewastowana. I wielokrotnie odbudowana. Warto zajrzeć do stolicy, aby zobaczyć chociaż jak przez te wszystkie lata, radziła sobie ze spustoszeniami....

Data dodania: 2011-07-12

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto jeszcze nie zwiedził Warszawy, powinien koniecznie tam się udać w te wakacje!
Zwiedzenia wymaga przede wszystkim Stare Miasto. Jest jednym z bardziej malowniczych miejsc w Stolicy. Podczas II wojny światowej, kompletnie zniszczone i odbudowane dopiero w 1962 r. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO
Zwiedzanie Warszawy obejmować powinno również Barbakan, który łączy starą i nową część miasta. Warto wiedzieć, że Barbakan został wybudowany w 1548 r i służyć miał jako mur obronny. Niestety, już w chwili wybudowania, Barbakan nie był dostosowany do celów obronnych.  W całej swojej historii, tylko raz spełnił swoją funkcję – podczas Potopu Szwedzkiego, kiedy to polskie wojska pod dowództwem króla Jana Kazimierza odbijały go z rąk szwedzkich. Jego długość wynosi około 1200 metrów.
Będąc już na Starym Mieście, koniecznie zobaczyć trzeba Zamek Królewski. W XIV był on Rezydencją Polskich Królów, a w 1791 r w Sali Senatu, została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Zamek Królewski był wielokrotnie dewastowany przez wojska niemieckie, brandenburskie czy szwedzkie. W roku 1939 podczas II wojny światowej, Niemcy zniszczyli i spalili go całkowicie. Został on odbudowany w 1971 roku.
Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego, warto udać się na Trakt Królewski, który jest jedną z najpiękniejszych części Warszawy.
Kolejną wartą zwiedzenia w Warszawie miejscem jest Teatr Wielki. Budynek zaprojektowany przez Antonio Corazziego w latach 1825 – 1833. Jedna z największych scen w Europie z widownią na 1800 osób. Siedziba Opery Narodowej oraz Teatru Narodowego.
Zwiedzanie Warszawy będzie nic niewarte, jeśli nie odwiedzimy Łazienek Królewskich, czyli letniej rezydencji królów polskich z XVIII wieku.
Jeśli już mowa o letnich rezydencjach, to warto udać się do Wilanowa, gdzie przebywać lubiał Jan III Sobieski. Wilanów jest znany z kolekcji waz, rzeźb, zastaw stołowych, obrazów, jak i równiez ogrodów.
Warszawa to interesujące miasto. Wielokrotnie niszczone, jednak rekonstrukcja i odbudowa sprawiły, że dziś możemy cieszyć się urokiem stolicy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena