W krajach uprzemysłowionych około jedna czwarta ludności cierpi na bezsenność. Dla części z nich ta dolegliwość występuje od czasu do czasu, jednak dla sporej grupy bezsenność to problem, który towarzyszy ich życiu stale.
Pomijając leki i terapię, najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z problemami ze snem jest wybór dobrego materaca, poduszki i pościeli. 1/3 życia spędzamy przesypiając. Nawet, jeśli nie mamy kłopotów ze spaniem, warto wybrać odpowiedni materac czy poduszkę. O tym jak wybrać odpowiedni materac przeczytasz na stronie poświęconej materacom i poduszkom.
Jednymi z najbardziej oryginalnych a jednocześnie całkowicie naturalnych materaców są materace wypełnione łuską gryki. Łuska gryki jest znana od dwóch tysięcy lat. Uprawa gryki zaczęła się na Dalekim Wschodzie. Gryka była jedną z podstawowych roślin uprawnych w Korei, Japonii, Chinach i Indiach. Stosowano ją także jako roślinę leczniczą. Od samego początku łuskę gryki zaczęto stosować do wypełniania materaców do spania i poduszek do siedzenia. Szczególnie w Japonii i Korei ma to długą i dobrze udokumentowaną tradycję. Z Japonii pochodzą tradycyjne, znane na całym świecie poduszki „zafu”, używane do siedzenia i medytacji.
Materace z łuską gryki mają więc 2000 lat tradycji. Czemu mamy je nadal używać we współczesnym świecie, pełnym doskonałych, wygodnych przedmiotów, które łatwo kupić w sklepie?
Jeden z powodów to ten, który wymieniliśmy na początku – bezsenność. Jeśli mamy problemy ze snem, warto spróbować czegoś, co nie pochodzi z fabryki, czegoś, co daje nam bezpośrednio natura.
Drugim powodem jest całkowity brak uczuleń spowodowanych łuską gryki. Jeśli masz alergie, astmę, lub inne problemy z górnymi drogami oddechowymi – wypróbuj ten rodzaj materaców.
Kolejny powód to kręgosłup. Materace wypełnione łuską gryki są średnio – twarde. Nie zapadają się pod ciężarem ciała. Są solidnym podłożem dla kogoś, kto śpi na takim materacu. Łuska gryki zawarta w takim materacu dopasuje się do naszych kształtów. Łuska gryki jest umieszczona w wielu oddzielonych od siebie komorach, dzięki czemu nie przemieszcza się po całym materacu a jedynie w konkretnych jego fragmentach. Każda z komór ma osobne zamknięcie, dzięki czemu można łuskę uzupełnić – po pewnym czasie może to się okazać konieczne.
Przyjmuje się, że swoje właściwości łuska gryki zachowuje przez okres ok. 10 lat.
Materace te można zwijać, ważna to jest zwłaszcza tam, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca. Można je kłaść bezpośrednio na podłodze (bardzo dobrze izolują od zimnej podłogi), można też taki materac położyć na zwykłym stelażu łóżka lub nawet na innym materacu. Każdy wybierze sposób dla siebie najlepszy.
Takie materace to nowa jakość w sypialni, dla osób, które chcą dobrze i zdrowo spać. Dla nowoczesnych ludzi, którzy są świadomi i dbają o swoje zdrowie.