Jeszcze parę lat temu sędziowie nie byli zbyt skłonni orzekać kwoty odszkodowań przewyższające kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście prawo ciągle się zmienia. Znaczący wpływ na obecne wyroki sądów w sprawach odszkodowawczych ma art. 446 §4KC z sierpnia 2008r...

Data dodania: 2011-06-25

Wyświetleń: 1992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzięki art. 446 §4KC osoby, których bliscy ponieśli śmierć w wypadku (lub w innych okolicznościach) mogą uzyskać odszkodowanie znacznie łatwiej i mają przy okazji możliwość uzyskania o wiele większych kwot. Tak więc odszkodowanie za smierc osoby bliskiej w wypadku może razem z zadośćuczynieniem wynieść nawet setki tysięcy złotych.

Oczywiście do uzyskania takiej kwoty potrzebne są odpowiednie argumenty. Przede wszystkim musimy udowodnić przed sądem, że po śmierci osoby funkcjonowanie rodziny uległo zachwianiu - istotnym jest udowodnienie, że sytuacja rodzinna od tamtego czasu znacznie się pogorszyła - głownie chodzi tu o sytuację finansową, o wykazanie dochodów uzyskiwanych przez zmarłego przed śmiercią.

Trzeba także pamiętać, że zerwane więzi rodzinne (będące fundamentalnym elementem funkcjonowania rodziny) także podlegają prawnej ochronie i judykatura o tym doskonale pamięta. Powinniśmy uwzględnić pogorszenie zarówno psychicznego jak i fizycznego zdrowia członków rodziny.

Nie zdołam w tym artykule przekazać Państwu nawet ułamka wiedzy potrzebnej do uzyskania odszkodowania, tak więc wszystkim poszkodowanym ubiegającym się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie gorąco polecam szczegółowy poradnik przygotowany przez radcę prawnego Artura Klimkiewicza, w którym znajdziecie Państwo bardzo konkretne informacje na temat wszelkich dokumentów jakie potrzebne są przy dochodzeniu odszkodowania/zadośćuczynienia, między innymi za smierć osoby bliskiej.

Poradnik znajduje się pod tym linkiem: Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania za śmierć osoby bliskiej

Licencja: Creative Commons