Właśnie mija pierwszy tydzień maja. Zapewne przyznacie, że miesiąca, który już teraz można zaliczyć do obfitych w wydarzenia. Minął długi wekeend ale obchodzonych świąt, uroczystości dopiero początek.

Data dodania: 2011-05-09

Wyświetleń: 1577

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1 maja - Święto Pracy (chociaż już nie tak ważne to jednak dla wielu z nas jest symbolem i niejako wspomnieniem wcześniejszego ustroju)- w tym roku jednak święto to nabrało całkowicie innego wymiaru. Zapewne w nastęnych latach będzie obchodzone przez wielu i nazywane jako "Rocznica Beatyfikacji Jana Pawła II". Dodatkowy wymiar tego czasu dodała obiegająca świat wiadomość o zabiciu a jak kto woli "wyeliminowaniu Osamy Bin Ladena", który siał przez wiele lat grozę we wspołczesnym świecie a swoimi zamachami, również panikę wśród niewinnej ludności nie tylko amerykańskiej (przypminamy, że zaczęło się od zamachu na wieże WTC w USA) ale wszedzie, w każdym zakątku naszego globu, gdzie tylko była popierana nienawiść do Al-Kaidy i ich działalności.

2 maja - Święto Flagi - obchodzimy je dopiero od niedawna czyli od 2004r. Właśnie w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Należy dodać , że jednocześnie w tym samym czasie jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Nie tylko Polska obchodzi Święto Flagi również m.in.: Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Turkmenistan, Ukraina,Litwa i w Chiny.

3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.- przez wszystkie lata gdy byliśmy, członkami tzw. Bloku Wschodniego czyli pod całkowitym wpływem władz ówczesnego Związku Radzieckiego i tym samym władz komunistycznych tego kraju, święto to było zakazane a nawet za jego obchodzenie były nakładane kary przez władze polskie tamtego okresu. Świeto to zostało ustanowione 3 maja 1919r. a następnie powróciło na polskie kalendarze w 1990r. po obaleniu władz PRL. 3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki, który został zwołany w październiku 1788.

5-9 maja - dni europejskie, Dzień Shumana, Dni Europy, Dni Unii Europejskiej - jak widać ten okres jest różnie nazywany przez społeczeństwo. W tym właśnie czasie świętujemy powstanie Unii Europejskiej a dokładniej ustanowienie jej podwalin poprzez stworzenie Rady Europy (deklaracja Ministra Spraw Zagranicznych Francji Roberta Schumana 9 maja 1950).Zwykle, kraje członkowskie Unii obchodzą Święto Europy w dniu 9 maja, zaś kraje nie będące członkiem Unii lecz będące krajami członkowskimi Rady Europy, w dniu 5 maja. Jak widać w zaledwie pierwszym tygodniu tak wiele bardzo ważnych wydarzeń dla naszego kraju i nie tylko, także dla Europy i Świata.

Nie sposób pominąć, że maj jest miesiącem ważnych wydarzeń dla nas osobistych. Każdy kto ma swoje dzieci zapewne wie że właśnie teraz ich pociechy będą przyjmować pierwszą komunię świętą. I tak mamy właśnie ten okres. Czas żmudnych starań i niejednokrotnie dużych wyrzeczeń finanswych (wyprawienie I Komuni Świętej jak wszyscy wiemy wiąże się z dużymi kosztami a niejednokrotnie są porównywalne do wesela - zależy to oczywiście od rodziców) już minąl i czas zobaczyć nasze ukochane urwiski w pięknych, ekstrawaganckich ubiorach. Przyjadą goście, chrześni, wujkowie, kuzyni. A my rodzice, będziemy mieli udział w wielkim, jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym naszego dziecka.

Sumując.

Maj rozkwita nie tylko wiosennymi, kolorowymi kwiatami ale także wydarzeniami i przynosi nam wiele doznań. Wiosna w pełni już zawitała w naszych ogrodach. Jednak w tym roku jak wiemy dostaliśmy od niej niespodziewaną niespodziankę. W południowych częściach kraju sypnęło śniegiem i zawiało mrozem co zapewne nie cieszy rolników. No cóż - nic nie może być w pełni doskonałe. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena