Dlaczego warto poszukać pomocy w medycynie alternatywnej? Po pierwsze - nie jest obarczona skutkami ubocznymi. Po drugie - jest dostępna dla każdego. Po trzecie - przemawiają za nia wieki tradycji.

Data dodania: 2011-04-30

Wyświetleń: 5174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystkie naturalne metody leczenia, które przetrwały do naszych czasów, sięgają korzeniami kilku tysięcy lat wstecz. Mieliśmy naprawdę dużo czasu, aby utwierdzić się w przekonaniu o ich skuteczności. W miarę rozwoju medycyny rola tych metod została zepchnięta na plan dalszy, niemniej nadal święci ona triumfy jako element wspomagający leczenie. Nierzadko też okazuje się doskonałą alternatywą tam, gdzie tradycyjna medycyna nie pomaga. Zaletą akupunktury, akupresury i masażu leczniczego jest to, że mogą stanowić efektywne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Pewne umiejętności w tym zakresie może przyswoić sobie właściwie każdy – to kolejna korzyść płynąca z wiedzy przekazanej nam przez naszych protoplastów.

Jak to działa?

Akupresura działa w sposób podobny do akupunktury. Bazuje na tych samych założeniach, jest jednak metodą mniej inwazyjną - zamiast igieł używa się palców (może być też wykonywana całymi dłońmi, łokciami i przy użyciu rozmaitych urządzeń wspomagających). Zabieg polega na uciskaniu punktów i receptorów odpowiadających określonym organom. Pozwala to stymulować narządy do lepszego działania. Takich punktów jest na naszym ciele około pięciuset, w praktyce jednak uciska się od stu do stu pięćdziesięciu. Obszar jednego punktu jest wartością zmienną. W fazie snu średnica punktu może wynosić około jednego milimetra, po przebudzeniu powiększa się do centymetra. W sytuacji, gdy praca któregoś z organów jest zaburzona, powierzchnia punktu może dochodzić do kilku centymetrów.

Akupresura dla przyszłych mam

W leczeniu niepłodności akupunktura sprawdza się dużo lepiej, jednak osoby, które z różnych względów nie chcą zdecydować się na tę formę terapii, mogą liczyć na zbliżone efekty korzystając z zabiegów akupresury. Umożliwiają one prawidłowy przepływ energii w organizmie i wpływają na regulację funkcji rozrodczych człowieka.

Akupresurę rekomenduje się w szczególności kobietom w ciąży. Dlaczego? Otóż ponad połowa ciężarnych kobiet uskarża się na poranne nudności. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego trymestru. Chociaż w aptekach dostępne są lekarstwa na tę dolegliwość, nie wolno brać ich na własna rękę.

Tu z pomocą przychodzi akupresura. W amerykańskim The Journal of Reproductive Medicine  (J Reprod Med 2001;46:835-839) opublikowano wyniki eksperymentu przeprowadzonego na grupie sześćdziesięciu kobiet, które dowodzą skuteczności akupresury w leczeniu nudności ciążowych.

Akupresura przynosi doskonałe efekty w przypadku bólu pleców i bezsenności – to niezwykle częste „bolączki” przyszłych mam. Działa rozluźniająco, relaksująco, może także łagodzić przedwczesne skurcze.

Należy pamiętać, iż każdy zabieg wymaga dużej precyzji, najlepiej więc oddać się w ręce osoby wykwalifikowanej. Niektóre z receptorów mogą ze sobą sąsiadować, ważne jest zatem, aby uciśnięty został właściwy punkt. Uciskanie dwóch receptorów jednocześnie może w znaczny sposób zmniejszyć pozytywne działanie zbiegu. Oprócz ustalenia właściwych punktów na ciele istotna jest także siła ucisku. Niektóre punkty usytuowane są obok naczyń krwionośnych i nerwów. W tych obszarach zwykle postępuje się delikatniej. Podczas stosowania akupresury u ciężarnych unika się masowania okolic brzucha.

Akupresura dla wszystkich

Akupresurą można wspomóc leczenie wielu chorób. Daje dobre wyniki w walce z nadciśnieniem, chorobami układu moczowego i nerwowego. Bywa niezastąpiona w łagodzeniu niewielkich stanów zapalnych. Zalecana jest w walce z dolegliwościami bólowymi, szczególnie z bólami migrenowymi.

Akupresurę traktować można również jako formę profilaktyki. W Chinach i Japonii jest to powszechna metoda zapobiegania chorobom. Kolejną jej zaletą jest fakt, iż zwiększa świadomość własnego ciała. Oddając się w ręce specjalisty lub stosując ją samodzielnie otwieramy się na nowy obszar wiedzy, mamy też poczucie uczestniczenia w procesie zdrowienia.

Przeciwwskazań do stosowania akupresury jest niewiele. Należy zrezygnować z zabiegów w wypadku silnej infekcji, wysokiej gorączki, zaawansowanego artretyzmu, choroby niedokrwiennej serca aktywnej gruźlicy, żylaków i silnych zaburzeń psychicznych. W każdej innej sytuacji naprawdę warto spróbować.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena