Czy wiesz, że na dobry automatyczny system inwestycyjny składa się wiele ważnych elementów? Niektóre z nich wydają się sprzeczne z logiką. Jednak początkujący twórca bez ich znajomości łatwo zacznie tracić pieniądze. Przeczytaj jak Ty możesz ustrzec się przed tymi błędami, a co może dać Ci przewagę.

Data dodania: 2011-04-21

Wyświetleń: 1883

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obojętne czy inwestujesz kierując się swoimi analizami, czy inwestujesz z zaprogramowanym systemem inwestycyjnym będziesz doświadczać inwestycji stratnych. Oczywiście, jeżeli masz być inwestorem zarabiającym to suma zysków musi być większa od sumy strat.

I nie jest tak naprawdę ważne jak często zarabiasz i jak często tracisz. Nawet jeżeli rzadko zarabiasz, ale przeciętny zysk wielokrotnie przekracza średnią stratę - możesz zarabiać dużo. Tak samo dopuszczalne jest, że przeciętny zysk masz mały, a średnią stratę dużą. Tak też będziesz zarabiać pod warunkiem, że strata będzie rzadko, a większość transakcji będzie zyskowna.

Jak widzisz żaden z tych parametrów nie określa zyskowności Twojej metody samodzielnie. Muszą być znane obydwa, aby określić prawidłowo jej opłacalność. Jednak nie to jest piątym sekretem. Piątym sekretem jest świadomość, że od czasu do czasu zdarzy się seria strat. Nie jedna, nie dwie, nie trzy pod rząd, ale np. siedem czy dziesięć. I Twój system musi być na to przygotowany.

Kluczem do tego problemu jest prawidłowe zarządzanie kapitałem. Przy klasycznym podejściu zakładasz maksymalną stratę na pojedynczej transakcji. Polecam Ci użycie tu wartości 5%. Inwestując tak wyliczasz wielkość pozycji, żeby zagwarantować taką lub mniejszą maksymalną stratę jak najbardziej dokładnie. Przy czym nigdy nie wolno w tym celu stosować przesuwania wyznaczonego poziomu stop. Zlecenie ochronne ma być tam, gdzie wyznacza je Twoja metoda inwestycyjna. Ma być w miejscu logicznym. Do zagwarantowania tych 5% zawsze używaj wyłącznie zarządzanie kapitałem.

Zauważ co się zaczyna dziać z seriami strat.

Kiedy masz 100% kapitału i stracisz 5%, zostaje Ci 95%. Gdy stracisz w kolejnej inwestycji, Twoja strata znowu wyniesie 5%, ale liczone już z tych 95%. Czyli zostaje Ci 90,25% początkowego kapitału. Nawet jeżeli seria strat będzie bardzo długa, po 13 stracie wciąż posiadasz 51,33% kapitału początkowego. To już będzie dotkliwe, ale wciąż jesteś na rynku i masz czym zarabiać.

Jak widzisz, prawidłowo zarządzając inwestycjami będziesz w stanie wyjść cało z bardzo poważnych opresji. Nawet gdy rynek na jakiś czas rozsynchronizuje się z Twoją metodą. Jednak technika maksymalnej % straty na pojedynczej inwestycji ma jedną wadę. Po większych stratach odrabianie kapitału może trwać długo. Gdy stracisz 50%, odrobić musisz 100% tego co Ci zostało.

Istnieje natomiast druga metoda zarządzania pozycją, która odrabia straty w tym samym tempie w jakim je generuje. Jednak metoda ta wymaga bardziej zaawansowanych badań Twojego systemu. W większości przypadków nie da się tego zrobić bez zaprogramowania go.

Otóż zamiast zakładać maksymalną długość serii strat i maksymalną stratę na pojedynczej inwestycji, zbadaj tak zwaną stratę systemową. Nie liczy się wtedy ile sztuk strat może być kolejno. Ważniejsze jest jak dużą stratę sumaryczną dadzą wszystkie one razem.

Badanie to przeprowadza się oczywiście na danych historycznych. Otrzymujesz w wyniku wartość procentową, jak głęboko straty mogą zanurkować w Twoim kapitale. Załóżmy, że wychodzi wartość 30%. Gdy będziesz przygotowywać się do prawdziwej inwestycji polecam Ci, abyś pomnożył otrzymaną wartość przez 1.3, a nawet 1.5. Da to systemowi margines bezpieczeństwa na ewentualne przekroczenie założeń. Przyjmij wtedy przeżycie 45% straty całkowitej.

To jeszcze nie wszystko. Gdy wyliczysz ilość walorów które możesz kupić zgodnie z takimi założeniami i po raz pierwszy w nie zainwestujesz, nie zmniejszasz już pozycji. W momencie kiedy przyjdą straty, cały czas inwestujesz w tą początkową ilość papierów. Właśnie dzięki temu druga metoda odrabia straty w szybszym tempie. Kiedy traciłeś np. na 5 kontraktach i odrabiasz stratę dalej na 5, szybciej Twój kapitał wróci do równowagi.

Właśnie tą metodę stosuję osobiście przy inwestowaniu w kontrakty. Nadaje się ona do wszystkich walorów, jednak najbardziej pasuje do walorów rozliczanych w punktach (obojętnie jak nazywanych - mogą być to pipsy). Jak przy każdym sposobie trzeba stosować się z żelazną konsekwencją. A zasada ta potrafi znacznie bardziej zadziałać na emocje inwestora od metody z początku artykułu.

Jednak jest bardzo skuteczna, a przecież o to w inwestowaniu chodzi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena