Najprawdopodobniej nie masz mentora, podobnie jak większość osób, które chcą założyć własny biznes lub nawet już założyły. A nawet więcej, najprawdopodobniej uważasz, że nie potrzebujesz mentora. Jeśli tak, to warto abyś przeczytał ten artukuł do końca.

Data dodania: 2019-03-19

Wyświetleń: 1616

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

A jak sądzisz, dlaczego najznakomitsi sportowcy, aktorzy czy liderzy biznesu mają mentorów. O niektórych słyszymy, a inni pozostają w cieniu. Prawda jest taka, że każdy kto osiągnął sukces, miał swojego mentora lub kilku mentorów.

Mentora można mieć w każdym zawodzie i w każdej dziedzinie życia. Dobry mentor w jednej dziedzinie, pomoże ci w innych aspektach życia, bo tak jak powiedział Mahatma Gandhi „Człowiek nie może postępować dobrze w jednej dziedzinie życia, gdy w innej postępuje źle. Życie to niepodzielna całość”.

Jest kilka powodów, dlaczego dobry mentor jest jak mapa do skarbu.

** Mentor nauczy strony praktycznej **

Mentor jest nie tylko od teorii, ale również od praktyki. Bez względu na to, czy uczysz się biznesu, czy strategii sprzedaży, dobry mentor pokaże ci jak to zrobić lub jak osiągnąć zamierzony cel. Pokaże jak zrobić rzeczy, które może znasz tylko z teorii.  

** Dzięki mentorowi zyskasz nową perspektywę **

Mentor daje nową perspektywę. Zmiana perspektywy może oznaczać różnicę pomiędzy wspaniałą okazją, a ogromnym błędem. Posiadanie przy sobie kogoś o dużo większym doświadczeniu biznesowym, ułatwia jasną ocenę wydarzeń i faktów, a to pozwali ci na  podejmowanie lepszych decyzji. Czasami jesteś zbyt osobiście zaangażowany w określoną sytuację, aby podjąć najlepszą decyzję. Mentor, dzięki mniejszemu zaangażowaniu emocjonalnemu w sytuację, widzi sprawy jaśniej i pomoze ci spojrzeć na problem bardziej racjonalnie.       

** Mentor pomoże odkryć i rozwiązać właściwy problem ** 

Czasami całkiem nieświadomie tak skupiasz się na problemach pobocznych i symptomach, że trudno jest odnaleźć prawdziwy problem, który należy rozwiązać w pierwszej kolejności. Sama rozmowa na temat problemu z mentorem, może pomóc go rozwiązać. Mentor nie podejmie decyzji za ciebie, ale pomoże ci zrozumieć co jest prawdziwym problemem. A to może samoistnie rozwiązać problemy poboczne, na których się wcześniej skupiałeś.  

** Wyjdziesz poza myślenie krótkoterminowe **

Każda godzina spędzona z mentorem pozwala na zobaczenie swojego obszaru w dłuższej perspektywie. Przestajesz skupiać się na szczegółach, a nabierasz przyzwyczajenia myślenia w dłuższym terminie. Co będziesz robił za rok czy za 5 lat i jak zamierzasz tam dotrzeć. Business coaching dobrze ustawi cię w blokach startowych, wyznaczy cel i ścieżkę myślenia do miejsca, gdzie wyznaczyłeś sobie „metę”.    

** Mentor umożliwi szybsze wyróżnienie się na rynku ** 

Jeśli umiesz wyróżnić się na rynku samodzielnie to świetnie, ale jeśli jesteś początkujący w wybranej dziedzinie, to najprawdopodobniej zlejesz się z tłumem na dłuższy czas. A pozostanie w takim stanie tylko pogarsza sytuację.

Mentor działa jak katalizator, który pozwoli szybciej wydobyć się ponad tłum. Nie jesteś pierwszy w swojej dziedzinie, a w każdej obowiązują określone modele zachowań. Mentor pozwoli na szybsze zidentyfikowanie zachowań i działań osób początkujących, a to pozwoli tobie na szybsze osiąganie rezultatów.    

Pomimo tego, że mentor kojarzy się przede wszystkim z business coachingiem, to mentora można posiadać w każdej dziedzinie życia i nie musi to być ktoś, kto ma na wizytówce napisane „mentor”. Przyjmij, że każdy kto ma większe doświadczenie w twojej dziedzinie, może być twoim mentorem. Jeśli możesz znaleźć mentora wśród swoich znajomych, tym lepiej, a im szybciej mu to zaproponujesz, tym lepiej dla ciebie.    

Ważne jest, aby mieć w tym zakresie otwartą głowę i przyjąć, że nie koniecznie samodzielnie musisz po raz kolejny „wynajdować koło” – ktoś je przed tobą  wynalazł i szkoda na to twojego czasu.

Pomyśl teraz. Kto z kręgu osób, które znasz może zostać twoim mentorem w dziedzinie, która jest obecnie dla ciebie najważniejsza.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena