Rozpoczynasz inwestycję, ale rynek zawraca. Ty zamiast po stronie zysku jesteś na stracie. Masz założenia co do zleceń ochronnych, ale okazuje się, że Twojego kapitału wciąż ubywa. Czy na pewno Twoje zlecenia stop chronią Twoje pieniądze? Czy może przyspieszają tylko ich utratę?

Data dodania: 2011-04-10

Wyświetleń: 1835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Błąd 1 - Zbyt bliskie zlecenie stop
Stawiasz stop, rynek zawraca, sięga po Twojego stopa. Po chwili jednak wybija z powrotem w stronę Twoich przewidywań.

Nie ważne, czy masz stopa wyliczanego jako odległość w punktach, czy jako % od ceny wejścia. Odległość ta musi być odpowiednio dobrana do danego rynku. To prawda, że zbyt dalekie stopy (przynajmniej bez prawidłowego zarządzania kapitałem) powodują znaczne straty. Jednak stopy zbyt bliskie również. Pojedynczo strata jest mała, ale jest ich wtedy wiele pod rząd i wychodzi na to samo.

Badaj najlepszą odległość dla stopa dla danego rynku czy waloru. Jeżeli wydaje się odległy - włącz zarządzanie kapitałem. Nigdy nie przysuwaj stopa wbrew zasadom tylko dlatego, że boisz się dużej straty, a zarazem nie chcesz zmniejszać wielkości pozycji.

Błąd 2 - Przesuwanie zlecenia stop
Masz na rynku zlecenie stop. Jest już w arkuszu zleceń. Brawo! Rynek znów idzie w stronę Twojego zlecenia, a u Ciebie pojawiają się przeczucia. Że może źle coś jest wyliczone, że może zerwie stopa i zawróci. Odsuwasz tego stopa wbrew przyjętym zasadom, a rynek i tak sięga w końcu po niego. Tylko Ty jesteś na dużo większej stracie niż była zakładana.

Napiszę krótko. Zastanów się i odpowiedz, czy ufasz sobie, czy ufasz swojej metodzie inwestycyjnej. Jeżeli którakolwiek odpowiedź brzmi "nie" - nie inwestuj. Jeżeli masz 2x tak - trzymaj emocje na wodzy i nie psuj swojego systemu.

Błąd 3 - Nie realizowanie zlecenia stop
Masz stop mentalny. Nie ma go w zleceniach. Tylko ty o nim wiesz i pilnujesz go z ręką na myszce. Ok. To jest czasami konieczna metoda. Jednak rynek sięga do poziomu kiedy masz wyjść z rynku, a Ty tego nie robisz.

Bardzo podobna sytuacja do błędu 2. Podstawowym problemem jest trzymanie w ryzach emocji i niesłuchanie przeczuć. I absolutnie w trakcie inwestowania nie czytaj, nie słuchaj prognoz czy analiz. Zawsze w końcu zwiodą Cię na manowce.

Błąd 4 - Masz zlecenie stop mentalne i wychodzisz na chwilę do kuchni
Ponownie stop mentalny. Rynek nie jest tak blisko, więc wychodzisz na chwilę zrobić sobie kawę czy herbatę. Wracasz i okazuje się, że była to najdroższe picie w Twoim życiu.

Jeżeli masz zlecenie stop mentalne i inwestujesz na intraday'u, absolutnie nie możesz wychodzić. Rynki są nieprzewidywalne i zawsze może zdarzyć się gwałtowny ruch. Jeżeli naprawdę musisz odejść od wykresu - wprowadź na wszelki wypadek zlecenie ochronne. Jak wrócisz do komputera usuń je i dalej trzymaj straż.

Błąd 5  - Brak decyzji co do zlecenia stop
Rynek zawraca, jesteś na stracie, a Ty nic nie robisz bo nie masz koncepcji co robić! Nie masz wyznaczonego stopa, nie masz wariantu awaryjnego.

W takiej sytuacji niedopuszczalne jest w ogóle rozpoczynanie inwestycji. Dopiero gdy masz co najmniej warunki wejścia i warunki wyjścia wolno Ci inwestycję rozpocząć. W przeciwnym wypadku czekaj i analizuj dalej. Nie traktuj giełdy jak nałogowy hazardzista, traktuj ją jak odpowiedzialny inwestor.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena