Czy planujesz przejść na restrykcyjną dietę z małą ilością kalorii, żeby zrzucić zbędne kilogramy? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego takie diety nie działają.

Data dodania: 2011-03-06

Wyświetleń: 2434

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie potrafię określić, z iloma osobami spotkałam się w życiu, które twierdziły, że stosowały jedną z popularnych diet przez kilka tygodni po to tylko, żeby przekonać się, że nie straciły wielu kilogramów (te przykłady obejmują również mnie samą!). W rezultacie poczuły (lub może zyskały potwierdzenie podświadomych obaw), że utrata wagi jest niemożliwa i całkiem rezygnowały z diety.

Powodem numer jeden, dla którego diety z małą ilością kalorii nie działają, jest to, iż kiedy jesz niskokaloryczne potrawy, Twoje ciało zostaje po prostu niedożywione. Czujesz się zmęczony przez cały czas. Możesz zapomnieć o ćwiczeniach, bo nie masz nawet siły na swoje zwykłe zajęcia. Wszystko to dzieje się, ponieważ Twój metabolizm jest bardzo wolny.

Jeśli chcesz z sukcesem stracić na wadze, musisz pamiętać o następujących dwóch rzeczach:

1.     Kalorie nie są Twoimi wrogami. Nie powinieneś ich unikać. Kalorie są niezbędne, by zapewnić Twojemu ciału odpowiednie odżywienie i energię. Kiedy Twoje ciało otrzymuje wystarczająco dużo pożywienia, podwyższa się poziom metabolizmu, co automatycznie doprowadzi do utraty wagi.

Złe kalorie to takie, które znajdują się z pożywieniu typu fast food. Podczas gdy nie zmagazynujesz zbyt dużo tłuszczu jedząc 10 jabłek dziennie (nawet jeśli pojedyncze jabłko ma prawie 100 kalorii), na pewno przybierzesz na wadze jedząc 10 hamburgerów!

To jest podstawowa różnica. Musisz unikać pustych kalorii i zaprzyjaźnić się z produktami o ujemnym ładunku kalorycznym takich, jak owoce i warzywa. Ujemne kalorie wcale nie oznaczają, że w danym pożywieniu nie ma kalorii, ale że aby je strawić, Twój organizm zostanie zmuszony do spalenia większej ilości energii niż te kalorie dostarczają. To spowoduje deficyt kaloryczny, który doprowadzi do utraty wagi.

2.     Budowanie mięśni jest koniecznością. Czy wiesz, że mięśnie do podstawowego funkcjonowania potrzebują bardzo dużo kalorii? To w konsekwencji oznacza, że im więcej masz mocnych i nieotłuszczonych mięśni, tym szybciej będziesz w stanie stracić zbędne kilogramy. Jedzenie produktów bogatych w białko jest dobrym sposobem na budowanie mięśni, kolejnym są regularne ćwiczenia na siłowni. Jedzenie potraw bogatych w białko ma jeszcze jedną zaletę: nie będziesz często odczuwać głodu, a w konsekwencji możliwość przejedzenia się prawie nie istnieje.

Kiedy jesz niskokaloryczne produkty, nie jesteś w stanie budować mięśni; zamiast tego, tracisz je. Kiedy Twoje ciało nie ma wystarczająco mocnych mięśni, nie potrafi spalić tłuszczu, ponieważ metabolizm pozostaje na nienormalnie niskim poziomie. Jest to jeden z powodów, dla których niskokaloryczne diety nie działają.

Większość z takich diet sprawi, że będziesz tracić wodę i mięśnie; podczas gdy może Ci się wydawać, że naprawdę straciłeś kilka-kilkanaście kilogramów, okaże się, że nie straciłeś tej jednej istotnej rzeczy, która dzieli Cię od bycia szczupłym, a mianowicie TŁUSZCZU. Jeśli go nie spalisz, nie ma sposobu, że zyskać dobrą formę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena