Wiedza, którą posiadamy, ma swoje ograniczenia i nie zawsze nam służy. Co jednak powstrzymuje nas przed jej poszerzaniem i modyfikowaniem naszych działań?

Data dodania: 2011-03-02

Wyświetleń: 2285

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Istnieje pewien zakres wiedzy, niegdyś traktowany jako sfera wiedzy w pewien sposób tajemnej, ale dostępnej i dość powszechni znanej. Obecnie są to informacje ‘sekretne’ (głównie za sprawą znanego filmu), sprzedawane publice w otoczce tajemniczości i niezwykłości. Wiedza ta kryje w sobie wielką moc, choć bardzo wielu ludzi nie ma pojęcia, że tę moc mogłoby wykorzystać dla swojej korzyści ani jak tę moc właściwie użyć. Jest to trochę na zasadzie: niby o tym wiemy, ale tylko trochę i nie do końca, a poza tym brzmi to wszystko na tyle nieprawdopodobnie, że szybko uznajemy, iż nie warto sobie tym głowy zawracać.

Dlaczego tak się dzieje?

Ponieważ większość ludzi jest zbyt zajęta wygłaszaniem swoich własnych opinii o tym, jak powinno się żyć (najlepiej w zgodzie z ich własnym życiem, a przynajmniej z jego najważniejszymi filarami – tak, żeby zaniedbywanie innych wydawało się być czymś normalnym i najzupełniej usprawiedliwionym), co powoduje, że brakuje im czasu na to, żeby posłuchać i trochę pomyśleć. Tego typu informacji nie uczy się w szkołach, choć ich ślady bywają przemycane w literaturze lub w biografiach sławnych ludzi. Jednak nie poświęca się im wystarczającej uwagi ani nie interpretuje się ich w odpowiedni sposób. Dlatego też większość ludzi dorasta zakładając, że konwencjonalna edukacja jest wszystkim, czego im potrzeba (a obecnie wielu młodych ludzi nawet i tego nie zakłada) do przeżycia.

W wyniku tego taki młody człowiek wzrasta wyposażony w pewien określony obraz rzeczywistości, niekoniecznie prawdziwy i niekoniecznie przynoszący mu korzyść. Ale taki i już. Wielu z nas funkcjonuje stosując ciągle te same strategie do rozwiązywania swoich problemów mając nadzieję, że w pewnym momencie im się ‘poszczęści’ i uzyskają inny, lepszy, bardziej satysfakcjonujący rezultat.

Inna opcja polega na obwinianiu innych ludzi lub warunków zewnętrznych, a w efekcie nadal trzymają się kurczowo swoich przekonań, które tak naprawdę sprawiają, iż podejmują działania, które w żadnej mierze nie przybliżają ich do tego, czego chcieliby w życiu. Czasem nawet wręcz odwrotnie – oddalają ich od upragnionych rezultatów.

Typowym jest również wczepianie się w przekonania, które dawno już utraciły swoją aktualność. Wielu ludzi wzrasta w warunkach, które powodują powstawanie u nich irracjonalnych przekonań czy mechanizmów obronnych. Jednak, kiedy te warunki znikają z ich życia, osoby takie pozostają wierne swoim przekonaniom i  zachowaniom, które wtedy ich ocalały, ale w nowym środowisku nie mają racji bytu. Tak jakby w ogóle nie zauważyły, że coś się zmieniło i należałoby dostosować swoje wzorce reakcji do nowych warunków.

Większość ludzi nie zwraca uwagi na te wszystkie ‘bajki’ w rodzaju Sekretu, Prawa Przyciągania, Praw Sukcesu itd., ponieważ nie wierzą, że mogą ich potrzebować. Nie szukają aktywnie rozwiązań, ponieważ uważają, że to, co już wiedzą powinno im wystarczyć do życia. A jeśli ta wiedza okazuje się jednak niewystarczająca, szybko dochodzą do wniosku, że danego problemu nie da się rozwiązać i jakoś trzeba z nim egzystować.

Tymczasem każdy z nas jest jedyną na świecie osobą prawdziwie odpowiedzialną za to, byśmy stali się możliwie najlepszymi ludźmi i zrealizowali swoje marzenia. Nikt inny. Nikt tego za nas nie zrobi i niesprawiedliwe jest oczekiwać tego od kogokolwiek.

Osoba, którą stajesz się w życiu, zależy od tego, czy koncentrujesz się na swoich mocnych czy słabych stronach. Jeśli nieustannie skupiasz się na maskowaniu swoich słabości czy tych wszystkich rzeczy, których się wstydzisz, nie tylko nie realizujesz swojego celu, ale wręcz przeciwnie, jakbyś przykładał do nich szkło powiększające.

Podobnie działa to w przypadku mocnych stron. Kiedy na nich się koncentrujemy, to uzyskujemy efekt ich intensyfikacji. Które podejście sprawi, że nasze życie będzie lepsze, pełniejsze, szczęśliwsze, bardziej satysfakcjonujące?

Życie pełne sukcesów wymaga umiejętnego kierowania własnym umysłem, odpowiedniego panowania nad koncentracją, kontroli nad myślami, a przede wszystkim wiedzy o samym sobie, swoich przekonaniach, swoich pragnieniach i dążeniach, swoich reakcjach i o tym, jaki wpływ na nas mają określone okoliczności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena