Początki CCTV sięgają do lat 60-tych oraz 70-tyvh ubiegłego stulecia. Monitoring a raczej jego kolebka to Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania. Pierwsze stworzone systemy CCTV były bardzo zawodne, obraz czarno- biały a  całość połączeń niezwykle prymitywna. Typowe były ogromne problemy podczas pracy w warunkach nocnych.

Data dodania: 2011-02-28

Wyświetleń: 2858

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

       Charakterystyczne były bardzo niskie rozdzielczości. Czymś co może rozbawić współczesnego instalatora telewizji przemysłowej było podłączanie każdej kamery przewodem koncentrycznym z osobnym monitorem który również był czarno biały. Krótko mówiąc podczas budowy systemu składającego się z 16 kamer należało liczyć się z obecnością takiej samej ilości monitorów. Niezwykle trafnym przedsięwzięciem w dziedzinie telewizji przemysłowej okazało się wprowadzenie Multipleksów (lata 70 XX wieku). Zabieg ten pozwolił na obserwacje obrazu z wielu kamer na jednym, podzielonym ekranie monitora. Monitoring lat 60-tych, 70-tych to jednak droga przez mękę i szereg problemów technicznych. Jeszcze na początku lat 89-tych XX wieku obraz przesyłany przez kamery przemysłowe był zapisywany na magnetowidowych kasetach VHS.  Generowany materiał Video był pozbawiony tak elementarnych dla dozoru informacji jak data oraz godzina zgromadzonego materiału. W celu zapoznania się z danym zdarzeniem należało przebrnąć przez stertę kaset w poszukiwaniu chociaż kilku sekund strategicznych informacji. Rozwiązanie to pochłaniało czas i cierpliwość.

       Telewizja przemysłowa lat 80-tych XX wieku nie pozwalała na równoczesne przeglądanie zdarzeń wraz z bieżącą rejestracją tych obecnych. Praktycznie rzecz biorąc podczas zapoznawania się z  historią obiekt nie był monitorowany. Marzeniem instalatora CCTV mogło być przybliżanie obrazu (zoom) lub detekcja ruchu. Kamery przemysłowe doczekały się przełomu dopiero jakieś dwadzieścia lat temu. Po 1990 roku do powszechnej sprzedaży weszły rejestratory DVR. Ogromną zaletą była pełna automatyzacja oraz ograniczenie konieczności angażowania administratora systemu w celu sterowania poprawną praca urządzenia. Pierwszy raz w historii podgląd starszych zdarzeń nie uniemożliwia zapisu tych aktualnych. Praca w sieci lokalnej LAN, WLAN, czy przez Internet zrewolucjonizowało dozorowe systemy CCTV. Możliwym stało się przesyłanie strumienia Audio Video (i to w dwóch kierunkach).  Lata 90- te to także pierwsze próby przesyłania obrazu cyfrowego który odznacza się bardzo dużą rozdzielczością.

       Współczesne kamery przemysłowe pracują nawet w warunkach całkowitego zaciemnienia. Zawdzięczamy to wbudowanym oświetlaczom podczerwieni (IR). Czymś co wykracza poza  wyobraźnie instalatorów CCTV z ubiegłego wieku  są obrotowe i megapikselowe kamery CCTV.  Czymś zupełnie przeciwstawnym dla konwencjonalnych połączeń kablowych staje się bezprzewodowa transmisja obrazu. Decydując się na inwestycje w monitoring wskazane jest zawieranie umów serwisowych z dystrybutorami sprzętu CCTV. To oni są w stanie dostarczyć informacje ze świata nowości CCTV a także w każdej chwili zmodernizować obecny system.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena