Współczesne rozwiązania telewizji dozorowej w obecnych czasach stanowią już nieodłączną cześć naszego życia. Monitoring znajduje swoje zastosowanie  podczas całodobowego dozoru małych i dużych obiektów takich jak centra handlowe, stacje benzynowe, hotele, punkty gastronomii oraz domy i mieszkania prywatne.

Data dodania: 2011-02-17

Wyświetleń: 2052

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

         Telewizja przemysłowa doskonale współpracuje z innymi systemami stojącymi na straży bezpieczeństwa osób i mienia. Reaguje na sygnały wysyłane przez instalacje alarmowe w przypadku pojawienia się intruza na dozorowanym terenie.  Obecnie coraz większa liczba firm działających na terenie kraju posiada nowoczesne kamery CCTV i decyduje się na zamontowanie DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy). DSO to nic innego jest specjalistyczny i niezwykle precyzyjny system nagłośnieniowy. Jego zadanie to powiadamianie głosowe personelu w przypadku detekcji zagrożenia (np. pożar, zalanie, podwyższone stężenie szkodliwych związków chemicznych). Dzięki logicznie wydawanym komunikatom możliwe jest przeprowadzenie sprawnej ewakuacji a także akcji ratunkowej.  Przewagą nad standardowym, konwencjonalnym  powiadomieniem akustycznym są podwyższone parametry dźwiękowe, możliwość samokontroli, obecność zasilania awaryjnego oraz przede wszystkim odporność na zakłócenia pochodzenia zewnętrznego. Warto zwrócić uwagę na samą metodę instalacji DSO. Wszelkie przewody, głośniki, czujniki wykonane są z materiałów odpornych na niekorzystne warunki jakie niosą za sobą wydarzenia kryzysowe (np. zadymienie, pożar).       

         Montaż przebiega w taki sposób aby w przypadku zdarzeń  związanych z ewakuacją jaki i np. gaszeniem obiektu umieszczone urządzenia mogły pracować jak najdłużej zanim ulegną zniszczeniu. Takie rozmieszczenie znacząco wydłuża czas jaki system czuwa nad bezpieczeństwem. Monitoring DSO może by obsługiwany zdalnie za pomocą telefonu komórkowego. Wszystko to zawdzięczamy dodatkowemu systemowi GSM. Moduł GSM odbiera komendy wysyłane drogą wiadomości tekstowych (SMS) i wykonuje zawarte w nich polecenia. Każdorazowy kontakt z modułem DSO jest potwierdzany ze strony całego systemu bezpieczeństwa. Opisywane rozwiązania techniczne można wprowadzić w życie w nowo budowanych obiektach jaki i tych już funkcjonujących. Odpowiednio należy zdecydować się na instalacje podtynkowe lub natynkowe. Te drugie są nieco mniej estetyczne jednak cena jaką płaci się w tym przypadku za bezpieczeństwo jest warta zainwestowania. Zdecydowanie lepiej mieć na korytarzach własnej firmy przewody ukryte w maskownicach czy chociaż w podwieszanych sufitach niż budynek pozbawiony wszelkich zabezpieczeń. Telewizja przemysłowa, systemy alarmowe oraz DSO to rozwiązania które całodobowo stoją na straży bezpieczeństwa a na to powinno zwracac się największą uwagę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena