Można powiedzieć – czynnik ludzki nie gra roli. Tyle, że w przypadków takim, jakim są systemy ERP czynnik ludzki odgrywa rolę zasadniczą. 

Data dodania: 2011-02-03

Wyświetleń: 1662

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakup skomplikowanych systemów zarządzania to dla każdej firmy poważna decyzja, za którą stoją zarówno rozliczne interesy pracowników jak i rachunek zysków i strat. Błędy popełnione w czasie precyzowania oczekiwań, a później wyboru oferty mogą skutkować przykrymi konsekwencjami finansowymi oraz niższą wydajnością pracy. Dlatego dobrze jest wybierać świadomie.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oczekiwania pracowników dotyczące tego, jak działać ma system ERP ma stosunkowo małe znaczenie. W końcu zwykle liczy się skuteczność takiego systemu, jego cena i rozmaite wskaźniki pokazujące wartość zwrotu z inwestycji. Tyle, że to mocno uproszczona wizja procesu. Tak naprawdę bowiem to pracownicy są końcowym użytkownikiem każdego systemu ERP. To oni muszą użerać się każdego dnia z jego nielogicznościami i wadami. Jeśli więc system im nie odpowiada, nie pozwoli tym samym osiągnąć podstawowego celu jakim jest przyspieszenie pracy i podniesienie jej efektywności. 

Takie nowoczesne podejście do tematu wymaga więc gruntownych konsultacji na poziomie załogi. Odpowiedzialni za proces wdrożenia systemu ERP powinni dokładnie poznać preferencje pracowników, sposób ich pracy i oczekiwania względem nowego systemu. W ten sposób już na poziomie wyznaczania celów i metod ich osiągnięcia uda się uniknąć problemów, które mogą wpłynąć na ostateczną ocenę projektu.

Ignorowanie oczekiwań pracowników przy wyborze dostawców system ERP zawsze będzie prowadziło do podjęcia decyzji negatywnie wpływających na rozwój firmy. Rzecz nie dotyczy jedynie tego, jakie oczekiwania mają ludzie, ale też ich codziennych obserwacji swojego otoczenia, miejsca pracy i zachowań kontrahentów. Pracownik znajdujący się na pierwszej linii najlepiej orientuje się w tym, co można usprawnić, a czego lepiej nie ruszać. Wdrażanie systemu informatycznego z pominięciem tych niuansów może spowodować, że jego praca stanie się bardziej skomplikowana i mniej efektywna. A więc negatywnie wpłynie na rachunek zysków i strat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena