Lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją odsetek robią zawrotną karierę. Już niemal każdy bank w Polsce ma w swojej ofercie chociaż jeden tego typu produkt i wszystko wskazuje na to, że tradycyjne lokaty jeszcze bardziej stracą na popularności w nadchodzących miesiącach.

Data dodania: 2011-01-20

Wyświetleń: 1758

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sporządzany co miesiąc przez różnego rodzaju instytucje finansowe ranking lokat udowadnia, że mechanizm dziennej kapitalizacji odsetek oznacza większy zysk dla posiadaczy depozytów i z tego powodu najwyższe pozycje w rankingu zajmują właśnie lokaty antybelkowe. Lokaty tradycyjne, gdzie odsetki naliczane są dopiero w momencie upływu czasu na jaki powierzyliśmy bankowi swoje oszczędności, zajmują dalsze miejsca. Nic dziwnego, skoro w ich przypadku podatek Belki pochłania blisko 1/5 odsetek.

Lokaty antybelkowe mają jednak pewne ograniczenia. Osoby, które nie do końca wiedzą na czym polega mechanizm działania lokat antybelkowych, nie zdają sobie zapewne sprawy, że podatek Belki może dotyczyć aż 3 stawek : 0%, 19% lub nawet 40%. Wszystko zależy od wysokości sumy pieniędzy jaką wpłacimy na lokatę i od tego, ile wynosi procentowanie tej lokaty. Banki informują szczegółowo swoich klientów jaka jest minimalna i maksymalna kwota, potrzebna do założenia lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Jeśli zgromadzimy na lokacie większy kapitał, niż przewidział to bank, to może okazać się, że naliczone odsetki będą musiały ulec zaokrągleniu w górę do pełnych złotówek i konieczne będzie odprowadzenie podatku do budżetu państwa.

Banki poradziły sobie również z tym problemem. Osobom, które dysponują większymi sumami oszczędności przysługuje prawo do założenia kilku takich samych lokat antybelkowych. Jeśli dysponujemy oszczędnościami w kwocie 14 tys. złotych, a maksymalna wartość depozytu to 10 tys. – załóżmy dwie lokaty po 7 tys. złotych każda.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena