Jak w ostatnim miesiącu 2010 r. zachowywały się indeksy najważniejszych rynków na świecie? Dlaczego akcje drożały mimo powiększających się problemów niektórych krajów strefy euro? Czy warto było inwestować w surowce? O tym i kilku innych aspektach rynku kapitałowego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Data dodania: 2011-01-17

Wyświetleń: 1712

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grudzień 2010 był dobrym miesiącem dla inwestorów giełdowych. Najważniejsze indeksy na świecie skończyły miesiąc na kilkuprocentowym plusie (spośród największych rynków najbardziej dał zarobić MSCI World – o 7,2 proc.; najmniejszy wzrost zanotowała tokijska giełda papierów wartościowych – 2,9 proc.).

 

 

Dlaczego akcje drożały? Pozytywnych informacji dostarczyły wskaźniki wzrostu koniunktury. W przypadku największych gospodarek świata były one lepsze od oczekiwań analityków, co przełożyło się na wzrost optymizmu co do dalszego biegu wypadków.

Swoje zrobiła zapowiedź szefa EBC Jean-Claude'a Tricheta, który stwierdził, że bank będzie skupować obligacje krajów strefy euro. To oznacza napływ taniego pieniądza na rynek, a przecież nadwyżkę trzeba jakoś skonsumować (najlepiej poprzez inwestowanie na giełdzie).

Nastroje były tak dobre, że nie zmieniły ich nawet doniesienia z amerykańskiego rynku pracy (wciąż wysokie bezrobocie i wolny przyrost nowych miejsc pracy) ani kłopoty krajów PIIGS (grupa państw strefy euro borykająca się z bardzo poważnymi problemami finansów publicznych: Portugalia, Irlandia, Włochy, Grecja i Hiszpania), w tym obniżenie ratingu dla Irlandii i gorsze perspektywy dla krajów z Półwyspu Iberyjskiego.

 

 

Zadowoleni mogli być też inwestorzy lokujący kapitał w surowcach. Grudzień przyniósł dalsze wzrosty cen miedzi, złota i akcji. Ta pierwsza zdrożała o 14,3 proc. i na koniec grudnia za tonę trzeba było zapłacić już 9,6 tys. dolarów – to nowy rekord wszech czasów. Jeszcze bardziej cieszyli się ci, którzy zainteresowali się miedzią wcześniej, gdyż przez cały 2010 r. jej indeks miedzi skoczył o nieco ponad 1/3!

Prawie taki sam zysk przyniosło złoto (+ 29,5 proc. w 2010 r.). Na uncję (31,1 g) tego kruszcu trzeba było wydać już 1420 dolarów. Eksperci twierdzą, że inwestycje w złoto i miedź nadal warto prowadzić.

Na szczęście dla kierowców trochę gorzej radziła sobie ropa, która przez cały miniony rok zdrożała o 15,1 proc., a w w grudniu – o 8,6 proc. (baryłka kosztowała 91,4 dol.).

Więcej dowiesz się tutaj.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena