Wedle aktualnych uwarunkowań prawnych, każda firma, która chce opracować rezerwy pracownicze, powinna wybrać profesjonalne biuro aktuarialne, którego specjaliści będą w stanie oszacować dokładne koszty z tym związane.

Data dodania: 2011-01-04

Wyświetleń: 2245

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Decyzja o utworzeniu rezerwy leży w gestii kierownika firmy, lub osoby, która zostaje do tego upoważniona. Krajowy Standard Rachunkowości zakłada, że rezerwy na świadczenia emerytalne, rezerwy na odprawy emerytalne, czy też rezerwy na nagrody jubileuszowe, które stanowią długoterminowe świadczenia pracownicze, powinny zostać przeprowadzone zgodnie z procedurami aktuarialnymi, co bierze się bezpośrednio z konieczności uwzględnienia warunków makroekonomicznych, czy oszacowania specyficznych form ryzyka.

Świadczenia, na które tworzone są wyżej wymienione rezerwy dotyczą wszystkich pracowników, którzy w konkretnym zakładzie pracy są zatrudnieni na dzień bilansowy, zarówno w ramach umowy o pracę na czas określony, jak i nieokreślony. Istotnym jest fakt, że uwzględnieni zostać muszą także pracownicy, którzy w danym dniu bilansowym przebywają na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, czy urlopach wychowawczych. W celu gwarancji terminowości i rzetelności warto brać pod uwagę usługi aktuarialne biur o ugruntowanej pozycji na rynku.

Do tej pory aktuariusz był zawodem, który kojarzyliśmy głównie z branżą ubezpieczeniową i reasekuracyjną, jednak perfekcyjna znajomość materii matematyki ubezpieczeniowej, matematyki finansowej oraz statystyki to elementy, które decydują o tym, że wyceny aktuarialne związane z rezerwami pracowniczymi wpisały się na stałe w zakres obowiązków związanych bezpośrednio z tym zawodem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena