Procedura przekazywania jednego procenta swojego podatku powinna być każdemu znana. Nie każdy jednak wie, jak rozkładają się proporcje pieniężne między poszczególnymi instytucjami

Data dodania: 2010-12-16

Wyświetleń: 1381

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czyli mówiąc krótko – na co Polacy przeznaczają 1 procent swojego podatku.Na pierwszym miejscu znajdują się zwykle instytucje i fundacje znane, które swoim zasięgiem obejmują teren całego kraju, a często też i działają poza jego granicami. Chodzi tu głównie o PCK i PAH oraz poszczególne oddziały diecezjalne Caritasu. Często oddajemy też swój jeden procent na instytucje wojewódzkie, jak schroniska dla zwierząt czy lecznice lub na konkretne filie zakładów zdrowotnych, publicznie prowadzących działalność charytatywną. Są między nimi darmowe przychodnie czy stowarzyszenia lekarskie. Z tych środków buduje się szpitale i ośrodki zdrowia, gdzie przyjmowani są pacjenci bez ubezpieczenia społecznego. Wysoką pozycję zajmują też noclegownie – tu jednak jeden procent podatku wędruje zwykle od mieszkańców większych miast. Mieszkańcy wsi i miasteczek wspierają natomiast fundacje regionalne, których działanie widzą i doceniają. W takich przypadkach jeden procent wędruje do fundacji pomagających powodzianom czy rolnikom w czasie suszy albo nadmiernych opadów. Wspierają one małe gospodarstwa role, przejmują opiekę nad dziećmi z ubogich rodzin.

I to właśnie tego typu instytucji jest w Polsce najwięcej, choć najmniej ludzi wie o ich istnieniu, a więc i mniej osób im pomaga finansowo. Z tego powodu to właśnie tutaj 1 procent podatku jest tak potrzebny, bo jest to dla nich jedyne i główne źródło jakiegokolwiek utrzymania się i jednocześnie możliwość niesienia dalszej pomocy. Niestety – bardzo rzadko decydujemy się przekazać ów 1 procent właśnie takim instytucjom, przepisując go raczej na znane fundacje: bo tak jest dla nas po prostu łatwiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena