Program Rodzina na swoim to dla wielu jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Dzięki pomocy państwa łatwiej jest wziąć na siebie obciążenie, jakie niesie kredyt na mieszkanie. Osoby, które biorą udział w programie mają zagwarantowaną częściową spłatę odsetek kredytu z pieniędzy państwowych.

Data dodania: 2010-12-15

Wyświetleń: 2450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To duże ułatwienie i znaczne odciążenie domowego budżetu. Kredyt preferencyjny na zakup mieszkania do końca 2010 roku będzie przyznawany jeszcze wyłącznie rodzinom lub osobom, które samotnie wychowują dzieci. Od przyszłego roku jednak nastąpią spore zmiany. Jedną z ważniejszych będzie włączenie do programu singli.

 

W teorii to bardzo dobra wiadomość. Gorzej jednak sprawa wyglądać będzie w praktyce. Okazuje się, że single mogą mieć suże kłopoty z uzyskaniem kredytu, na takich zasadach, jakie przewidział rząd. Od przyszłego roku Rodzina na swoim warunki przyznania kredytu bowiem zaostrza.

 

Wśród najważniejszych zmian pojawią się ograniczenia wiekowe kredytobiorców, ograniczenia powierzchniu mieszkań, a także ich limity cenowe. O kredyt z dopłatą państwa wnioskować będą mogły osoby, które prowadzą jedoosobowe gospodarstwo domowe, tylko pod warunkiem, jeśli nie przekroczyły 35 roku życia.

 

Jeśli liczą na pieniądze państwowe, nie będą mogły wybrać dowolnego mieszkania. Kredyty dla singli będą udzielane do mieszkań o powierzchni nie większej niż 50 m kw. Co więcej będą się one musiały mieścić w ustalonych limitach cenowych. A tym przeważnie podlegać będą mieszkania na peryferiach dużych miast lub w mniejszych miejscowościach. Dla singli, jeśli chodzi o nieruchomości lokalizacja jest niezmiernie ważna. Single, których stać na własne mieszkanie, zazwyczaj prowadzą aktywny tryb życia, a to ułatwiłoby im mieszkanie w centrum miasta. Na to jednak biorąc udział w programie nie mogą liczyć. Atrakcyjne mieszkania są bowiem zbyt drogie.

 

Kolejne kłopoty pojawiają się jeśli chodzi o powierzchnię mieszkania. Lokale o powierzchni mniejszej niż 50 m kw stanowią niewielką część rynku. Tu warto wspomnieć, że od 2011 roku, państwo będzie dofinansowywało kredyty wyłącznie do mieszkań z rynku pierwotnego. Wśród deweloperów panuje teraz jednak tendencja to budowania dużych mieszkań. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy średnia powierzchnia mieszkań deweloperskich wynosi ok. 70 m kw. Single mogą mieć więc spory kłopot ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie lokum. Mieszkań może po prostu zabraknąć.

 

Chociaż program Rodzina na swoim ma słuszne intencje, w rzeczywistości (dla singli) może okazać się wielkim niewypałem. Prawdopodobnie tylko szczęśliwcom uda się kupić mieszkanie, tym bardziej, że program ma przestać obowiązywać już od 2013 roku.

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena