Jeśli urodziłeś się po 31 grudnia 1968 roku musisz przystąpić do Otwartego Funduszu Emerytalnego. Powinieneś to zrobić w ciągu 7 dni od rozpoczęcia pierwszej pracy lub założenia własnej dzialalności gospodarczej. Od twojego dochodu zostanie odprowadzana składka emerytalna.

Data dodania: 2010-12-14

Wyświetleń: 1358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli jednak tego nie zrobisz zostaniesz przez ZUS przypisana do któregoś z funduszy w drodze losowania. Wyłączeni z niego są studenci, którzy: nie skończyli 26 lat, podjęli pracę na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, rozpoczeli studia doktoranckie. ZUS przeprowadza losowanie dwa razy w roku - w styczniu oraz lipcu. Nie warto jednak do tego dopuścić, zadbaj sam o swoją emeryturę. Wybierając fundusz wcześniej, twoje składki szybciej zaczną być inwestowane, co oczywiście przełoży się na przyszłą emeryturę. Ponadto sam możesz wybrać fundusz, jaki uznasz za najlepszy, to znaczy osiągający najwyższe zyski w długim terminie.
Trochę dla ZUS resztę dla funduszy. Z twojej pensji pracodawca odprowadza 9,52 proc. na ubezpieczenie emerytalne. Z tego do wybranego przez ciebie funduszu trafia 7, proc. Przekazuje je do ZUS, który z kolei dostaje pieniądze z twojej firmy. Fundusze Emerytalne mają za zadanie pomnażać gromadzone w ten sposób twoje oszczędności. W tym celu inwestują je w obligacje, akcje. Po osiągnięciu przez ciebie wieku emerytalnego, fundusz zacznie ci co miesiąc wypłacać zgromadzone w ten sposób oszczędności. Wraz z pieniędzmi ZUS będzie to twoja emerytura.
Sprawdzaj wyniki! Większości z nas wystarczy, że należymy do funduszu. A to błąd. Warto bowiem zainteresować się jak nasz fundusz daje sobie radę, bo to będzie miało realne przełożenie na naszą późniejszą emeryturę. Śledź więc wyniki swojego funduszu za pomocą internetu czy prasy. Zapoznaj się także z wykazem składek, znajduje się tam także wysokość stopy zwrotu-im wyższa tym dla nas lepiej.
Kiedy powinieneś pomyślec o zmianie. Jeśli po kilku latach członkostwa w funduszu zorientujesz się, że twój fundusz cały czas jest na końcu listy rankingowej, stopa zwrotu za okres conajmniej 3 lat jest dużo niższa niż w przypadku innych OFE powinieneś zdecydowanie zmienić swój fundusz.
Jak wybrać nowy fundusz? Przymierzając się do tego sprawdź: zyski, jakie przynosiły fundusze w ostatnich latach, koszty czyli ile wynoszą opłaty od skladki oraz opłaty za zarządzanie, dostępność do istotnych informacji- warto wiedzieć czy będziesz mógł je uzyskać smsem lub przez internet.
Jak zmienić fundusz na nowy? możesz to oczywiście zrobić w każdej chwili, ale faktyczna zmiana nastąpi dopiero podczas jednej z sesji transferowych, które odbywają sie pod koniec lutego, maja, sierpnia oraz listopada. Jeżelii chcesz by zmiana nastąpiła na najbliższej sesji, nalezy podpisac zmiane z wybranym funduszem do 25 miesiąca poprzedzającego ten transfer.
po podpisaniu umowy powinieneś niezwłocznie powiadomiś swoj dotychczasowy fundusz o tym, że z niego rezygnujesz. W tym celu wypełniasz specjalny formularz, który otrzymasz od przedstawiciela nowego funduszu. Druk wysyłasz zwykłym listem lub też dostarczasz osobiście.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena