Często istnieje konieczność dokonania prac polegających na przeprowadzeniu instalacji różnego typu pod powierzchnią ziemi. Najczęściej chodzi w takich wypadkach o rozbudowę instalacji elektrycznych, gazowych, wodno-kanalizacyjnych i telekomunikacyjnych.

Data dodania: 2010-12-13

Wyświetleń: 1971

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli prace wykonywane są jako tak zwane greenfield investment (nowa inwestycja – wolny plac budowy) wtedy nie ma żadnego problemu. Dowolna firma wykonująca odpowiednie dla danej instalacji usługi budowlane może wejść na teren i zacząć prace. Można odkrywać teren w dowolnym zakresie z użyciem pracy ludzkiej a nawet ciężkiego sprzętu. Można ujmując to w najprostszy możliwy sposób: odkopać, założyć i zakopać.

Niestety nie zawsze istnieje komfort pracy w pustym otoczeniu. Bardzo często konieczne jest położenie nowych instalacji na obszarach w pełni zurbanizowanych (brownfield investment), przez które przebiegają drogi, chodniki czy chociażby trasy kolejowe. W ostatnim czasie takie przypadki dotykają głównie firm telekomunikacyjnych poszerzających swoją infrastrukturę. Niejednokrotnie z takim problemem borykają się także prywatni inwestorzy chcący uzbroić swój teren w media przed budową domu. Zazwyczaj przyłącza, które chcieliby przedłużać znajdują się za drogą, utwardzonym placem sąsiada lub inną trwałą przeszkodą, którą stosując klasyczne metody trzeba by najpierw zniszczyć a potem odbudować.

Przewierty pod drogami i innymi przeszkodami pozwalają rozwiązać ten problem w sposób wyjątkowo wygodny. Zamiast rozkopywać cały teren, przez który biec będą przewody czy rury wystarczy odkopać punkt startowy i docelowy a resztę wykona się metodą odwiertów. Bez najmniejszych problemów można wiercić pod dowolnej wielkości drogami, torami kolejowymi, betonowymi wjazdami czy utwardzonymi placami. Wielką zaletą jest to, że prace nie spowodują żadnego utrudnienia w ruchu pojazdów czy pieszych. Nad ziemią nie będzie nic widać. Nie ma też konieczności wykorzystywania ciężkiego, hałaśliwego sprzętu. Z punktu widzenia inwestora najważniejsze są jednak czas i pieniądze. Przewiert wymaga znacznie mniej pracy niż klasyczny wykop więc można go wykonać w ułamku czasu potrzebnego do wykonania prac tradycyjnych. Brak konieczności zastosowania specjalistycznych narzędzi czy dużego nakładu robocizny oznacza z kolei znacznie mniejszy koszt całkowity prac.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena